Policie obvinila jedenáct lidí, kteří kradli peníze přes internet

Zlínští kriminalisté obvinili 11 lidí, kteří zneužívali platební karty z celého světa a s pomocí speciálního viru také napadali internetové bankovnictví v počítačích a mobilních telefonech. Skupina sedmi mužů a čtyř žen z jižní Moravy tak způsobila škodu za víc než 3,5 milionu korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Online platba kartou (ilustrační foto)

Online platba kartou (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

V prvním případě podvodníci získali přihlašovací údaje k platebním kartám. Peníze vybrali a převedli na konta takzvaných bílých koní.

Bílé koně dělalo sedm členů gangu. Zakládali účty, na které si nechávali ukradené peníze poslat. „Tyto poté vybrali v hotovosti a předali výše postaveným osobám,“ popsala státní zástupkyně Pavlína Nesvadbová.

Druhou metodou bylo rozesílání zavirovaných e-mailů – cílem bylo dostat se do počítačů i mobilních telefonů zároveň. „Tím získala ta skupina přístup k bankovním účtům poškozených,“ přiblížil vrchní inspektor Martin Kadlec.

Policisté skupinu sledovali rok, podezřelé zatkli v úterý nad ránem. Členům gangu hrozí za podvod, legalizaci výnosu z trestné činnosti a neoprávněné nakládání s platebními prostředky tresty od jednoho do dvanácti let vězení.

„Hlavní organizátor, který je stíhaný vazebně společně ještě s jedním, je ohrožen trestní sazbou ve výměře pět až deset let, ti jednotliví vybírači – legalizátoři – jsou ohrožení trestní sazbou jeden až pět let,“ uvedla Pavlína Nesvadbová.

Mluvčí zlínské policie Pavel Benedikt Stránský považuje případ za výjimečný. A to nejen proto, že se podařilo dopadnout organizátory i bílé koně najednou.

„Nadto se policii podařilo ve spolupráci s Finančním analytickým útvarem ministerstva financí zajistit na účtech pachatelů zhruba 1,5 milionu korun a byly rovněž zajištěny další hodnoty ve výši circa 2,5 milionu korun,“ uvedl Stránský.

Další podrobnosti o případu lze najít na webových stránkách policie zde.

Andrea Kratinová, Václav Rokyta, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme