Policie obvinila jednatele Likérky Drak z ohrožování zdraví, o metanolu věděl

Policie dnes obvinila jednatele Likérky Drak Pavla Čanigu z trestného činu ohrožování zdraví závadnými potravinami, a to na základě důkazů objevených při domovní prohlídce. Během několika hodin má být jasno i o Čanigově vazbě. Policie k ní už podala podnět a souhlasil s ní i zlínský státní zástupce.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Čaniga předvádí novou pojistku proti opětovnému naplnění

Pavel Čaniga předvádí novou pojistku proti opětovnému naplnění | Foto: Roman Verner | Zdroj: Český rozhlas

Čaniga byl u výslechu od úterního večera a detektivům odpovídal na otázky ohledně nálezu zatím čtyř vzorků alkoholu s 50procentním obsahem metanolu, které policie zajistila v distribučním skladu ve Zlíně.

Do dnešního večera je nutné rozhodnout, zda zůstane Čaniga ve vazbě. Podle žalobce Romana Kafky je to velmi pravděpodobné. Policie už totiž podnět k vzetí Čanigy do vazby podala a Kafka s ním souhlasil. „Podnět policie zvážím a následně případně podám návrh na vzetí do vazby," uvedl v poledních Ozvěnách dne.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem poledních Ozvěn dne byl dozorující státní zástupce Roman Kafka

Čaniga je podezřelý z úmyslného trestného činu ohrožování zdraví závadnými potravinami a jinými předměty - lahvemi Tuzemáku a Vodky jemné, které obsahovaly 50 procent metanolu.

„Dosud přesně nezjištěným pokoutným způsobem si měl opatřit nezjištěné množství kontaminovaného potravinářského lihu, ze kterého měla společnost, jejímž je představitelem, vyrobit předmětné výše uvedené kontaminované nápoje a následně je pustit do distribuce přes svého výhradního distributora,“ vysvětlil Kafka.

Heger: Restaurace a bary by měly více kontrolovat, jestli alkohol není pančovaný

Číst článek

Dodal, že pančovaný alkohol velmi pravděpodobně doputoval do Likérky Drak z Opavy. Tam policie zadržela a obvinila dva muže, kteří údajně alkohol s metanolem míchali.

Jednatel Likérky Drak to odmítá. S lihovinami v neregistrovaném zlínském skladu společnosti Verdana prý nemá nic společného. Celý případ je podle Čanigy součástí šikanózní kampaně proti jeho firmě. To ale státní zástupce odmítá.

Přehrát

00:00 / 00:00

O obvinění jednatele Likérky Drak mluvil náměstek policejního prezidenta a šéf speciálního vyšetřovacího týmu Metyl Václav Kučera

V případě, že by se Čanigovo obvinění prokázalo jako pravdivé, mohl by jít do vězení až na 8 let. Sazba je podle Kafky nižší, protože kontaminovaný alkohol zajištěný ve Zlíně nejspíše nikomu neublížil.

Náměstek policejního prezidenta a šéf speciálního vyšetřovacího týmu Metyl Václav Kučera ale Radiožurnálu potvrdil, že Pavel Čaniga o existenci lahví s jedovatým metylalkoholem ve skladu společnosti Verdana ve Zlíně věděl.

Policisté zatím dále sbírají důkazy proti Čanigovi i dalším aktérům kauzy. „Mohu naznačit, že byly některé důkazy zjištěny v rámci úkonů, které proběhly v těchto dnech a zejména dnes – ať je to výslech této osoby nebo zajišťování věcí v rámci prohlídek jiných prostor,“ naznačil Kučera. Podle něj jde ještě o jiná místa než zlínský sklad a Likérku Drak.

Na Opavsku se objevil nový případ otravy metylalkoholem

Číst článek

Policie v souvislosti s kauzou vyslýchá také zaměstnance Likérky Drak a stále pátrá po 38letém šéfovi distribučního skladu Robertu Sedlaříkovi z Fryštáku. Šéf policejního týmu Metyl Václav Kučera tak nevyloučil další obvinění. Policie bude prošetřovat i výpověď jednoho z členů Toflova gangu. U soudu mluvil o nelegálním obchodu s lihem ve spojení právě s Likérkou Drak.

Originál tuzemák od Likérky Drak, který letos vyexpedovala právě společnost Verdana, ode dneška nesmí na trh. Rozhodla o tom ve středu Státní zemědělská a potravinářská inspekce.

Jen během dnešního dne přibyly další dvě otravy metanolem. Dva muže, kteří popíjeli společně, mají v péči lékaři v opavské nemocnici. První je v kritickém stavu, u druhého se otrava potvrdila až později.

Celkem je v metylalkoholové aféře, která trápí Česko už od začátku září, stíháno 52 lidí, z toho 25 vazebně. Na otravu jedovatým alkoholem zemřelo 28 lidí.

Andrea Kratinová, Klára Bílá, Mirko Kašpar, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme