Policie obvinila Klausovy bodyguardy, selhali při jeho ochraně v Chrastavě

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva členy prezidentské ochranky. Podle ní ochranka selhala při útoku na prezidenta Václava Klause v Chrastavě. Muž tam na něj vypálil z plastové pistole.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na prezidenta Václava Klause v Chrastavě na Liberecku vystřelil muž (na snímku) z plastové pistole. Policie střelce (na snímku) zadržela | Zdroj: ČTK

„Bylo ukončeno prověřování, bylo zahájeno vyšetřování. Bylo sděleno podezření ze spáchání trestného činu porušení povinností strážní služby z nedbalosti ze strany dvou příslušníků ochrany pana prezidenta,“ potvrdila mluvčí inspekce Radka Sandorová.

Prezidentova ochranka incidentu v Chrastavě jen nečinně přihlížela a nijak nezareagovala. Ihned po výstřelech útočník v klidu odešel až na 300 metrů vzdálené chrastavské náměstí, kde ho zadrželi městští strážníci společně se státní policií.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti k případu zjišťoval reportér Radiožurnálu Petr Medek

Oběma bodyguardům za to hrozí vysoké tresty. Pokud by porušili předpisy při výkonu služby, která ‚má zvlášť důležitý státní nebo vojenský význam a spáchali takový čin hrubým porušením své povinnosti‘, pak můžou jít za mříže až na deset let.

Co bude s celým týmem, který v Chrastavě selhal, není jasné. Mluvčí policejního prezidia Tomáš Hulan to odmítl komentovat s tím, že podrobnosti zveřejní zítra, až budou mít potřebné dokumenty od Generální inspekce bezpečnostních sborů.

„V tuto chvíli nemůžeme být jakkoli konkrétní k opatřením, která vyvstanou ze strany písemností, zaslaných Generální inspekcí. Stejně tak nebudeme jakkoli konkrétní k opatřením, která už byla provedena,“ řekl Hulan.

Z informací, které jsou k dispozici, se ale dá předpokládat, že bodyguardi, kteří v Chrastavě byli, střeží prezidenta dál. Sám prezident prý na výměně strážců netrval, jenom jednoho z nich přesunuli jinam.

Krátce po útoku sám rezignoval šéf ochranky Jiří Sklenka a policejní prezident Martin Červíček pověřil svého náměstka Tomáše Kužela, aby upravil vnitřní předpisy. Tím by se mělo podobnému selhání do budoucna zabránit.

Chrastavskému útočníkovi, který prezidentovi přiložil na tělo airsoftovou pistoli a sedmkrát vypálil, hrozí až pět let vězení. Zaplatit by mohl i 5 milionovou pokutu za to, že na internetu zveřejnil prezidentovu výpověď.

Igor Maňour, Petr Medek, Tereza Bartůňková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme