Policie kvůli požáru kostela obvinila tři muže. Dva chce poslat do vazby

V třinecké části Guty shořel dřevěný kostel Božího těla z 16. století | Foto: Petr Sznapka | Zdroj: ČTK

Policie obvinila kvůli požáru dřevěného kostela v Třinci-Gutech tři muže z obecného ohrožení. U dvou z nich už také podala návrh na vazbu, jednoho propustila. Informovala o tom Česká televize. Kostel zřejmě zapálili úmyslně. Mužům hrozí až patnáct let vězení. Dřevěný kostel ze 16. století shořel v noci na středu.

Třinec (Aktualizováno: 13:31 4. 8. 2017) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Mohu potvrdit, že jsme sdělili obvinění třem mužům české národnosti za trestný čin obecného ohrožení v prvním a druhém odstavci. Znamená to, že těmto mužům hrozí osm až patnáct let odnětí svobody,“ uvedl policejní ředitel Tomáš Kužel s tím, že jeden z obviněných je mladistvý.

Motiv policisté dál prověřují, unikátní památka ale byla zřejmě zapálena úmyslně. „Nashromážděné skutečnosti svědčí o tom, že kostel byl zapálen úmyslným jednáním. Osoby nepopírají svoji účast na tomto trestném jednání. Požárem měla být způsobena škoda vysoko přesahující částku pět milionů korun,“ potvrdil Radiožurnálu státní zástupce Josef Šuhaj.

Dřevěný kostel z 16. století shořel v noci na středu. Významná památka byla prakticky zničena. Hmotná škoda půjde podle předběžných odhadů do desítek milionů korun, ta historická je ale v tomto případě podle expertů nevyčíslitelná.

Peníze na obnovu dřevěného kostela by se mohly začít vybírat příští týden. Třinecké zastupitelstvo bude v pondělí jednat o vyhlášení veřejné sbírky.

„Půjdeme do sbírky, která bude jednoznačně určena na obnovu gutského kostelíka. Ve spolupráci s biskupstvím chceme kostelík obnovit,“ uvedla pro Český rozhlas Ostrava starostka Věra Palkovská z hnutí Osobnosti pro Třinec.

Sbírku musí ještě schválit hejtmanství, které už ale vzkázalo, že to udělá okamžitě. Až pak bude možné zveřejnit číslo sbírkového konta.

Stavbu repliky kostela by kraj mohl podpořit také finančně. Podle hejtmana Ivo Vondráka z hnutí ANO o tom ale budou muset jednat zastupitelé. Část peněz na obnovu kostela by ostravsko-opavské biskupství mělo získat také z pojistky. Ačkoli o obnově kostela není definitivně rozhodnuto, pomoc už slíbil i Český Těšín.

Biskupství dokumentuje ohořelé zbytky kostela

Představitelé ostravsko-opavského biskupství už dokumentují ohořelé zbytky kostela po požáru. Zjišťují, jak na sebe navazovaly jednotlivé trámy. To by mělo sloužit k vědecké rekonstrukci, o které se ještě bude rozhodovat, upřesnil mluvčí ostravsko-opavského biskupství Pavel Siuda. Podle něj budou také vycházet z plánů z nedávné opravy kostela.

„V tuto chvíli musíme najít nějakou halu, kde budou moct uskladnit trosky, které zůstaly po původním kostele. Také kontaktujeme odborníka na dřevěné stavby, který by to s námi prohlédl a poradil co a jak,“ řekl ve čtvrtek Siuda Českému rozhlasu Ostrava.

„Shořelo veškeré původní vnitřní vybavení včetně křížové cesty a dalších významných pamětihodností. Naštěstí nebyl nikdo zraněn a nyní budou zkoumat příčinu vzniku požáru policisté a hasiči,“ uvedl už ve středu pro Radiožurnál mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela.

Římskoskatolický filiální, tedy vedlejší kostel v Gutech, byl cennou památkou s mnohým původním vybavením a obrazy z 1. poloviny 16. století. V letech 2012 až 2014 byl kostel rekonstruován za několik milionů korun.

Podoba během rekonstrukce.

Andrea Brtníková, Dominika Škrabalová, ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme