Policie obvinila kvůli studentským vízům 14 lidí, včetně úředníků a ředitele školy

Policejní Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) obvinil 14 lidí z machinací se studentskými vízy a z padělání víz. Stíháni jsou i dva úředníci krajských úřadů či ředitel střední školy. Informoval o tom mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták. Mezi obviněnými je sedm Čechů, pět Ukrajinců, jeden Rus a jeden Číňan. Všichni jsou vyšetřováni na svobodě, hrozí jim až desetileté vězení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie ČR. Ilustrační foto | Foto: Tomáš Adamec

První, devítičlenná skupina obviněných Čechů a Ukrajinců údajně nelegálně pomáhala žadatelům o udělení studentských víz k získání nostrifikačního osvědčení, bez kterého cizinec nemůže na území Česka studovat na vysoké škole.

"Ukrajinci a Češi podnikající v ČR v oblasti napomáhání cizincům s vyřizováním dokladů měli za poplatek ve výši 11 až 20 tisíc korun zprostředkovávat nostrifikační zkoušky pro své klienty, které přihlašovali v rozporu se zákonem k nostrifikačním zkouškám v jiných krajích, než ve kterých byli cizinci hlášeni k pobytu, a to za spolupráce odpovědných úředníků krajských úřadů," popsal Hanták.

Za zjednodušené, předem domluvené nostrifikační zkoušky prý zprostředkovatelé poskytovali úplatky buď úředníkovi krajského úřadu, nebo řediteli a zástupci školy, kde se zkoušky konaly. Výše úplatku činila 2000 až 5000 korun za každého žadatele o nostrifikaci.

Tato část obviněných čelí trestnímu stíhání za napomáhání k neoprávněnému pobytu na území republiky, z podplácení, přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby.

Podnikatel z Ukrajiny zajišťoval Asiatům padělaná víza

Jeden z obviněných v kauze machinace s nostrifikačními zkouškami, čtyřiatřicetiletý ukrajinský podnikatel žijící v Praze, zároveň působil i ve druhé, šestičlenné skupině, která údajně zajišťovala Asiatům padělaná polská víza vydaná na Ukrajině.

Podnikatel víza získával od ukrajinských manželů, kteří je dováželi z vlasti. Dále je předával dvěma Čechům a ti dokumenty prodávali Číňanovi rovněž žijícímu v Praze. Číňan padělky distribuoval koncovým příjemcům v asijské komunitě, uvedl policejní mluvčí. Každý padělek měl hodnotu nejméně 1300 eur (přes 35 tisíc korun).

Skupina prý pro Asiaty získávala také padělané vízové schengenské štítky v hodnotě 4000 až 6000 eur (108 až 162 tisíc korun), a to od dalšího Ukrajince z Prahy. Obviněna je z padělání a pozměňování veřejné listiny a z napomáhání k neoprávněnému pobytu.

ÚOOZ dokumentoval činnost obou skupin rok a půl, k zásahu přistoupil letos 10. a 11. května. Po razii v Praze, Ústí nad Labem a Olomouci zadržel 14 lidí ve věku od 27 do 69 let. Kauzu dozoruje Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 3.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme