Policie obvinila lobbistu Rittiga a dalších 9 lidí v kauze Oleo Chemical

Lobbista Ivo Rittig čelí dalšímu obvinění. Detektivové ho zadrželi kvůli obchodům společnosti Oleo Chemical a posléze obvinili z praní špinavých peněz a krácení daní. Spolu s ním obvinili dalších devět lidí. Jde o manažery firmy nebo právníky z advokátní kanceláře MSB Legal, která s Rittigem úzce spolupracuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vila lobbisty Ivo Rittiga v Praze na Vinohradech | Foto: Veronika Hlaváčová | Zdroj: Český rozhlas

Podle informací z médií se jedná například o další Rittigovy právníky Karolínu Babákovou, Davida Michala nebo o zakladatele firmy Oleo Chemical Michala Urbánka a Kamila Jirounka.

Jsou podezřelí z daňových úniků, legalizace výnosů z trestné činnosti a porušení povinností při a porušení povinností při správě cizího majetku. Obvinění měli podle policie jednat jako organizovaná skupina, která vyváděla peníze z firmy Oleo Chemical.

Přehrát

00:00 / 00:00

O případu Oleo Chemical mluvila na Radiožurnálu vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová

„Trestná činnost, pro niž bylo zahájeno trestní stíhání, se vztahuje k nezákonnému vyvádění finančních prostředků ze společnosti Oleo Chemical a následnému zastírání původu takto vyvedených prostředků,“ potvrdila Českému rozhlasu vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová a vyloučila, že by poškozeným byl pražský dopravní podnik.

Detektivové chtěli Ivo Rittiga zadržet již ráno. Doma ho ale nezastihli. Rittig se nakonec kolem poledne policistům sám přihlásil. Poté byl vyslýchán. Policie zároveň prohledává Rittigovu vilu na Vinohradech i domy dalších zadržených.

„Domovní prohlídka tady trvá už přes 8 hodin. Přihlíží jí vedle Ivo Rittiga jeho právník Vlastimil Rampula, který přijel v podvečer. Na chvíli se tak otevřela velká kovová vrata, za kterými je několik aut policie. Dovnitř jinak není přes několik metrů vysoké zdi vidět,“ hlásila ve 20 hodin od Rittigovy vily reportérka Českého rozhlasu.

V 17.30 přijel do vily Rittigův advokát Vlastimil Rampula, bývalý vrchní státní zástupce | Foto: Veronika Hlaváčová

Lenka Bradáčová odmítla vyšetřování blíže komentovat. „Trestní řád zcela jasně zakazuje orgánům činným v trestním řízení jakkoli identifikovat obviněné osoby a další subjekty zúčastněné na trestním řízení. K identifikaci zadržených a obviněných osob se vyjadřovat nebudu,“ řekla Bradáčová.

Potvrdila pouze to, že policisté ÚOOZ dopoledne zadrželi deset osob, kterým bylo následně sděleno obvinění z trestného činu. Bradáčová nemůže podle svých slov ani vyloučit, že se počet skutků nebo počet obviněných ještě nezmění.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čeho se týká nejnovější obvinění Iva Rittiga, zjišťoval redaktor Antonín Viktora, který připomněl i starší kauzy spojené s lobbistou

„Státní zástupce má 48 hodin na to, aby případně předal zadržené osoby soudu. Zítra, poté, co budou provedeny další vyšetřovací úkony, státní zástupce rozhodne, zda budou osoby propuštěny, či zda u všech nebo některých z nich bude soudu podán návrh na jejich vzetí do vazby,“ dodala vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Akciová společnost Oleo Chemical funguje od roku 2004. Její hlavní činností je výroba a prodej bionafty. Zabývá se také nákupem a prodejem automobilového benzinu.

Oleo Chemical v letech 2010 až 2012 dodávala bionaftu do pražského dopravního podniku. V té době také spolupracovala s karibskou společností Cokeville Assets, která se objevila v kauze jízdenek pro dopravní podnik.

mta, Veronika Hlaváčová, Vojtěch Koval, Antonín Viktora Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme