Policie obvinila novináře Přibila z pomluvy. Hrozí mu dva roky vězení nebo zákaz činnosti

Zlínští policisté obvinili bývalého novináře Mladé fronty Dnes Marka Přibila z pomluvy. Ve svém článku údajně poškodil pověst Romana Vaigela z ČSSD, když měl zpochybnit jeho středoškolské vzdělání. Vaigel byl dříve poradcem ministra vnitra a stranického kolegy Milana Chovance. Novináři hrozí dvouleté vězení nebo zákaz činnosti, informovala Česká televize. Obvinění odmítá. Přibil je známý z nahrávek se šéfem ANO Andrejem Babišem.

Zlín (Aktualizováno: 15:50 15. 11. 2017) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novinář Marek Přibil dorazil k výslechu sněmovní vyšetřovací komise k možným únikům z policejních spisů

Novinář Marek Přibil dorazil k výslechu sněmovní vyšetřovací komise k možným únikům z policejních spisů | Foto: Kristýna Guryčová | Zdroj: Český rozhlas

Novinář pro Radiožurnál potvrdil, že se obvinění skutečně týká jeho. „Policie, potažmo jistý pan ministr, touží po tom, abych jezdil do Zlína na výslechy. A aby u výslechů musel být můj advokát, což mě bude stát nejméně 50 tisíc korun,“ řekl Marek Přibil.

Přibil: Chtěl jsem se maličko vlísat do Babišovy pozornosti, vědomě jsem nic nenahrával

Číst článek

Jeho článek vyšel v Mladé frontě Dnes začátkem června loňského roku. Novinář v něm zpochybňoval středoškolské vzdělání zlínského sociálního demokrata Romana Vaigela, který byl dříve poradcem ministra vnitra Milana Chovance, uvedla Česká televize.

Zdrojem informací, který zpochybnil Vaigelovo dosažené vzdělání, měla být pro Přibila bývalá sociální demokratka Marcela Vlasáková. Z článku vyplývá, že Vlasáková obvinila svého kolegu Vaigela, že si koupil vysvědčení z dnes již neexistující střední školy v Brně. Podala na něj proto trestní oznámení.

Novinář poprvé ve Zlíně obviněn pro pomluvu

Policie však podle zlínské policejní mluvčí Moniky Kozumplíkové po ročním pátrání a vyhodnocování důkazů, jako byly telefonické hovory, SMS či e-mailové zprávy, vyloučila, že by zdrojem informací byla Vlasáková. Informace v článku označila policie za lživé.

Babiš neuspěl. Tajné nahrávky nejsou trestným činem, policie případ s Přibilem odložila

Číst článek

Inkriminovaný článek publikovala jak tištěná, tak internetová média. Jeho text podle policie poškodil Vaigelovu pověst, a to jak v pracovním, tak v osobním životě. Vaigel se k celému případu nevyjádřil.

Jde o první případ, kdy policisté ve Zlíně obvinili novináře pro trestný čin pomluvy. Další možné způsobené škody policisté zjišťují.

„Článek byl běžnou rubrikovou zprávou o tom, že ministr vnitra Milan Chovanec ukončil spolupráci s několika svými poradci. Mezi nimi byl i Roman Vaigel,“ uvedl pro Radiožurnál Přibil.

„V historii české žurnalistiky se ještě nikdy nestalo, že by autor novinového článku byl trestně stíhán za to, že odcitoval sociální demokratku, která mu poslala trestní oznámení, které na pana Vaigela podala," hájí se Přibil.

Nahrávky Přibila s Babišem

Bývalý novinář Marek Přibil je známý především kvůli nahrávkám rozhovorů s exministrem financí a předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem. Zveřejnil je na sociálních sítích anonym vystupující jako Julius Šuman.

Na nahrávkách mluvil Přibil o zveřejňování kompromitujících materiálů. Babiš byl v té době majitelem vydavatelství Mafra, pod které Mladá fronta Dnes spadá.

Babiš i Přibil odmítli, že by měli k dispozici takzvané živé spisy, tedy spisy z vyšetřovaných případů. Šéf ANO navíc označil nahrávky za zmanipulované a za součást kampaně proti sobě. Podal také trestní oznámení, policie ho ale později odložila.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme