Policie obvinila po razii na úřadech sedm lidí, zajistila desítky milionů i kila zlata

Policie v souvislosti se čtvrtečním zásahem ve státních úřadech zadržela osm lidí, sedm z nich už obvinila. Na tiskové konferenci to řekl olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan. Při domovních prohlídkách detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu zajistili 120 až 150 milionů v hotovosti a desítky kilogramů zlata.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ředitel ÚOOZ Robert Šlachta a olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan

Ředitel ÚOOZ Robert Šlachta a olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan | Zdroj: ČTK

Policisté se podle ředitele ÚOOZ Roberta Šlachty zabývají případem od počátku roku 2012 na základě informací o organizované zločinecké skupině, která údajně fungovala pomocí klientelistických vazeb a jejímž cílem byl neúměrný zisk a podíl vlivu ve státní či polostátní organizaci.

„Výsledkem realizace bylo zadržení osmi osob, které byly policejním orgánem vyslechnuty v pozici podezřelého, a po výslechu dozorových orgánů bylo rozhodnuto o obvinění sedmi zadržených,“ řekl novinářům olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dosavadní závěry policejního vyšetřování shrnul redaktor Martin Drtina

Jeden okruh trestných činů se týká zneužití pravomoci úřední osoby. To měla zorganizovat šéfka kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS) Jana Nagyová, která prý z čistě osobních důvodů nechala sledovat vojenskou rozvědkou tři členy rodiny premiéra včetně Nečasovy manželky Radky.

Nagyové hrozí za tyto činy až pětileté vězení. Spolu s ní čelí obvinění dva řadoví pracovníci Vojenského zpravodajství a jeden bývalý vedoucí pracovník rozvědky.

Nečas v úterý oznámil, že se po více než 25 letech s manželkou Radkou rozvádí. O tom, že nežijí ve společné domácnosti, informoval premiér v lednu. Média spekulovala o jeho vztahu právě s Nagyovou.

Premiér se šéfky kabinetu již ve čtvrtek zastal s tím, že jeho důvěra vůči ní nepoklesla. Dnes při vystoupení ve sněmovně postup policie ostře zkritizoval a odmítl výzvy opozice k rezignaci.

Ve Sněmovně vystoupil premiér Nečas. Výzvy k odstoupení nevyslyším, řekl

Číst článek

Druhý okruh obviněných spojuje korupce. Jde o tři bývalé poslance ODS Petra Tluchoře, Ivana Fuksu a Marka Šnajdra, kteří minulý rok složili svůj mandát, a umožnili tak schválení důležitého daňového balíčku spojeného i s důvěrou vlády. Výměnou za to podle vyšetřovatelů získali lukrativní posty ve státních firmách.

Tluchoře a Fuksu včera policie zadržela a následně obvinila. Státní zástupci naznačili, že stejný osud čeká i Šnajdra. Ten se v pátek vpodvečer sám přihlásil na policejní služebně. Podle serveru novinky.cz ho kriminalisté zatkli, Šnajdr však dobrovolně vypovídal.

Ivan Fuksa, Jana Nagyová, Petr Tluchoř | Foto: Český rozhlas

Také v tomto případu figuruje Jana Nagyová. Podle vyšetřovatelů se právě ona účastnila podplácení poslanců.

"Obviněným bylo nabídnuto a poskytnuto členství v orgánech managementu společností, jejichž majoritním akcionářem je Česká republika. Jednalo se o společnosti České dráhy, Čepro a Aeroholding," uvedl ředitel odboru závažné hospodářské a finanční kriminality Vrchního státního zastupitelství Olomouc Petr Šereda.

Důvodem, proč kauzu dostalo na starost olomoucké vrchní státní zastupitelství, byla obava z někdejšího náměstka Vrchního státního zastupitelství v Praze Libora Grygárka, u kterého prý existovalo podezření na trestný čin. Proto nejvyšší státní zástupce delegoval případ do Olomouce.

Šéfka Nečasova kabinetu si údajně objednala u vojáků sledování premiérovy ženy

Číst článek

Vrchní státní zástupce bude ještě dnes podávat návrhy na vazbu všech sedmi obviněných, soud má pak 24 hodin na to, aby o nich rozhodl. Vazba má být koluzní, existuje tedy obava, že obvinění budou ovlivňovat svědky.

Ištván nevylučuje, že k dosud obviněným přibudou další. „Okolnosti, kdo o jednání magistry Nagyové věděl, případně se na něm podílel, jsou stále předmětem vyšetřování a my v tuto chvíli nebudeme uvádět konkrétní osoby, které eventuálně o něm mohly vědět, případně se na něm podílet,“ dodal.

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu zasahoval ve čtvrtek na Úřadu vlády, ministerstvu obrany i řadě dalších míst. Mezi zadrženými jsou kromě Nagyové, Tluchoře a Fuksy také bývalý šéf Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník, jeho nástupce Milan Kovanda, šéf Úřadu vlády Lubomír Poul a údajně i bývalý náměstek ministra zemědělství Roman Boček.

Cílem akce se staly rovněž nemovitosti podnikatelů a lobbistů Iva Rittiga a Romana Janouška, kteří jsou s ODS spojováni.

Martin Hromádka, Martin Drtina, Petr Medek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme