Policie obvinila ředitelku Regionální rady Jihozápad z manipulací s dotacemi

Protikorupční policie obvinila tři vysoké funkcionáře Regionální rady Jihozápad kvůli zmanipulovanému výběru žadatelů při rozdělování evropských dotací ve výši přes šest miliard korun. K bývalému řediteli Jiřímu Trnkovi a jeho podřízenému Martinu Půlpytlovi dnes k obviněným přibyla také současná ředitelka úřadu Klára Böhmová. Ta obvinění odmítá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Regionální operační program regionu soudržnosti Jihozápad | Foto: ROP Jihozápad

Obvinění, kteří jsou stíháni na svobodě, se měli dopustit trestných činů zneužití pravomoci veřejného činitele, pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě a poškozování finančních zájmů Evropských společenství. Hrozí jim až 10 let vězení.

Měli si vést například paralelní neoficiální informační systém a z něho získávat přehled o pořadí hodnocených projektů ještě před vložením do oficiálního systému.

U projektů měli také měnit bodové hodnocení. Vše se týká 2. a 3. výzvy regionálního operačního programu a v rámci obou výzev se jedná o částku převyšující šest miliard korun.

Podle mluvčího Jaroslava Ibeheje z policejního prezídia měli obvinění v roce 2008 obcházet oficiální informační systém, kam se ukládaly výsledky hodnocení projektů:

„Na základě takto získaných informací pak jeden z obviněných pak od svých podřízených hodnotitelů vyžadoval desítky projektů, jejichž bodové hodnocení společně s další obviněnou osobou a s vědomím třetí obviněné osoby neoprávněně měnil.“

„Ve věci tohoto obvinění a ve věci trestního stíhání se cítím naprosto nevinná. Chtěla bych uvést, že se jedná o historickou záležitost hodnocení 2. a 3. výzvy, kdy jsem tehdy zastávala pozici vedoucí odboru řízení programů a nejsem si vědoma, že bych jakkoliv porušovala pravidla ROP. Věřím, že se prokáže má nevina a proto jsem také dnes podala stížnost proti usnesení Policie České republiky,“ odmítá obvinění ředitelka Úřadu regionální rady Jihozápad Klára Böhmová.

Obviněná ředitelka úřadu dnes nastupuje na dovolenou. Další dva obvinění v případu machinací s eurodotacemi stanou už brzy před soudem.

Člen výboru regionu soudržnosti Jihozápad a krajský radní Jaromír Slíva odmítl obvinění ředitelky komentovat: „Výbor Regionální rady není kompetentní se věcně vyjadřovat k této skutečnosti. My jsme tu skutečnost vzali na vědomí, stejně tak jako jsme vzali na vědomí, že paní ředitelka nastupuje na dovolenou a po dobu její nepřítomnosti ji bude zastupovat paní Makovičková.“

Ivan Mls, Pavlína Fendeková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme