Policie obvinila tři lidi za manipulaci zakázky za 20 miliónů na MŠMT

Protikorupční policisté viní tři lidi z toho, že chtěli zmanipulovat dvacetimilionovou zakázku na ministerstvu školství. Trojice měla vytvořit systém, jak znovu zajistit vítězství dodavateli, který už předtím pro ministerstvo pracoval. Policisté přitom na vše přišli jen náhodou, když se zajímali o další aktivity jednoho z obviněných.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie - ilustrační foto

Policie - ilustrační foto | Foto: Vladan Dokoupil

Úřednice ministerstva teprve den staré obvinění nechápe. „Já jsem vždycky jednala na pokyn nadřízených a vůbec tomu nerozumím,“ říká s pláčem.

Vyšetřovatelé ale mají jasno. Spolu s dalšími dvěma muži měla chystanou dvacetimilionovou zakázku na informační systém pro podpory vědy a výzkumu připravit tak, aby vyhrál znovu současný dodavatel systému.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o případu podezřelé zakázky na MŠMT zjišťoval reportér Petr Sehnoutka. O tématu jsme v Ozvěnách dne mluvili s advokátku Hanu Marvanovou, členku iniciativy Veřejnost proti korupci.

„Cílem bylo připravit zadávací řízení tak, aby byly vytvořeny zadávací podmínky takzvaně na míru zmíněnému zájemci,“ vysvětluje šéf českobudějovické pobočky protikorupční policie Marek Belko.

Zakázku sice ministerstvo po upozornění policie zrušilo vloni v listopadu, stále však platí podnikatele, který zrušený tendr vyhrál. Tím je muž, který MŠMT dodává informační systémy. Jeho původní smlouva na 4,5 milionu měla skončit před rokem. Úřad mu ale platí dodnes a celkem už dostal téměř 9 milionů korun. S Radiožurnálem však mluvit nechtěl.

Sdílnější není ani poslední stíhaný, jednatel firmy Tercier, který zrušenou zakázku administroval. Tercier s.r.o. administruje milionové tendry pro několik ministerstev, ale svoje úspěchy nezveřejňuje. Její webová stránka je už několik měsíců nedostupná. S budoucím vítězem tendru se jednatel firmy Tercier dobře zná.

Připomíná mi to kauzu Opencard

Ministerstvo školství za svou úřednicí stojí. Náměstek Jiří Nantl připomíná, že se na ni stále musí hledět jako na nevinnou, a obvinění tedy není důvodem pro její propuštění. „Nejde o úřednici, která by měla stěžejní náplň práce v obstarávání veřejných zakázek. Šlo o odbornou referentku skupiny výzkumu a vysokého školství,“ uvedl.

Podle pravidel ministerstva nemohla řadová referentka rozhodovat sama o tak velké zakázce. Tomu, že právě ona měla hlavní vliv na dotyčnou zakázku, nevěří ani Hana Marvanová, advokátka a členka iniciativy Veřejnost proti korupci.

„Připomíná mi to kauzu Opencard, kde jsou také stíhání řadoví úředníci. A těžko si představit, že by k manipulaci se zakázkou, kdy by měla být šitá na míru konkrétnímu zájemci, došlo bez vědomí a součinnosti nadřízených,“ uvedla v Ozvěnách dne.

Policie i státní zástupce by podle Marvanové měli věc směřovat tak, aby prošetřili míru odpovědnosti všech osob. A nekončilo to u posledního úředníka.

„Když si vezmeme ostatní příklady, je to zatím dost běžné. I když se začínají vyšetřovat případy podezřelých zakázek a korupce, tak málokdy se jde do nejvyšších pater k osobám, které jsou skutečně odpovědné, které z toho mohly mít profit,“ dodala.

K případu na MŠMT by se podle Marvanové mělo vyjádřit vedení ministerstva. „Případně sám ministr, který by měl zjednat nápravu a veřejnosti vysvětlit, jak bude postupovat,“ doporučila Marvanová.

Ľubomír Smatana, Veronika Sedláčková, Klára Bílá, Petr Sehnoutka, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme