Policie obvinila v souvislosti s loňskou havárií dva zaměstnance Unipetrolu

Policisté v souvislosti s loňskou havárií v Unipetrolu obvinili dva zaměstnance z obecného ohrožení. Novinářům to dnes řekl náměstek pro službu kriminální policie a vyšetřování ústecké krajské policie Zbyněk Dvořák. V chemičce v Záluží u Litvínova hořelo loni v srpnu. Obviněným hrozí až osm let vězení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasičům se podařilo dostat pod kontrolu požár v areálu chemičky Unipetrol v Záluží u Litvínova na Mostecku | Foto: Hasičský záchranný sbor ČR

„Znalecké posudky nekladou vinu celé společnosti Unipetrol, museli jsme určit lidi, kteří byli odpovědni za následky nebo rozsah havárie,“ uvedl vyšetřovatel Jiří Vopravil.

„Zjištěno bylo pochybení dvou osob, které nepostupovaly v souladu s vnitřním havarijním plánem,“ přiblížil vyšetřovatel.

Obviněni byli dva pracovníci etylénové jednotky. Jeden z nich je ve vedení jednotky, druhý je řadovým zaměstnancem. Podle kriminalistů sice nemohli zabránit úniku propylenu, mohli ale zmírnit následky. Parní a vodní clony totiž spustili pozdě.

„Jejich hlavní úkol je oddělit uniklý mrak výbušné směsi od kotelny etylenové jednotky, kde došlo k iniciaci toho mraku a následnému požáru a výbuchu. Ke spuštění tohoto prvku ochrany došlo až nejméně deset minut po prokazatelné detekci úniku propylenu,“ upozornil Vopravil.

Na likvidaci požáru se podílelo 43 hasičských jednotek, tedy téměř 500 hasičů, byl vyhlášen zvláštní stupeň poplachu. Na základě této mimořádné události přijala města Most a Litvínov systém informování občanů prostřednictvím varovných SMS zpráv. Obě radnice také zopakovaly žádost o rozšíření silnice kolem chemičky na čtyři pruhy.

Policisté nepředpokládají, že by obvinili ještě někoho dalšího. Oběma pracovníkům hrozí za nedodržení havarijního řádu trest odnětí svobody od dvou do osmi let.

„Viníme je z nedbalosti, takže jsme přesvědčeni, že oni věděli, že svým jednáním mohou způsobit ten následek, ale domnívali se, že k tomu nedojde. Jsme přesvědčeni, že kdyby tohoto bezpečnostního opatření využili, tak by k tomu následku nedošlo,“ zdůraznil náměstek krajského policejního ředitele Zbyněk Dvořák.

Ohledávání místa výbuchu a požáru trvalo přes měsíc, další týdny čekali policisté na posudky od odborníků. „V průběhu vyšetřování bylo provedeno na 150 výslechů,“ dodal Vopravil.

Největší mimořádná událost, ke které v chemičce po roce 1989 došlo, odstavila provoz petrochemie, kde se zpracovává ropa. Ušlý zisk způsobený havárií dosáhl podle informací holdingu 7,4 miliardy korun. Opravy poškozené etylenové jednotky nyní končí, holding ji chce zprovoznit na konci prázdnin.

ČTK, Gabriela Hauptvogelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme