Policie odhalila na Plzeňsku dva kamiony s 35 migranty. Mířili do Německa

Policie na Plzeňsku zadržela 35 migrantů, kteří ve dvou kamionech směřovali po dálnici D5 směrem do Německa. Radiožurnálu to potvrdila mluvčí Krajského ředitelství policie v Plzni Veronika Hokrová. Kamiony podle ní jely z Rumunska, na podezřelá vozidla dali policistům tip němečtí kolegové. Zadržení cizinci jsou i s řidiči na služebně v Plzni. Vyšetřovatelé nyní zjišťují, jestli nemají padělané doklady.

Plzeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté zadrželi dva kamiony na dálnici D5, které převážely celkem 35 osob. | Foto: Krajské ředitelství Plzeňského kraje | Zdroj: Policie ČR

„V prvním případě kamion směrem na Rozvadov převážel celkem sedm osob, z toho čtyři děti. V druhém případě jsme zadrželi a odstavili kamion, který byl u Ostrova u Stříbra. Tam se nacházelo celkem 28 osob, z toho devět dětí,“ řekla Radiožurnálu Hokrová.

Řidiče, kteří převáželi migranty v kamionech, bude stíhat policie. | Foto: Krajské ředitelství Plzeňského kraje | Zdroj: Policie ČR

„Zajištěné osoby byly vyndány z kamionu a autobusy převezeny na oddělení policie k dalšímu opatření – to znamená zjišťování totožnosti, doklady, které byly u nich nalezeny, zda jsou totožné s jejich osobou,“ dodala.

Zadržení řidiči kamionů a jejich spolujezdci jsou podezřelí z organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice, informovala v sobotu policie. Migranti budou převezeni do zařízení pro zajištění cizinců.

V současné době podle Hokrové policie zjišťuje v rámci Evropské unie, zda zadržení lidé nejsou vedeni jako žadatelé o azyl v jiném členském státě. „A to za účelem zjištění, zda by v rámci dublinského systému a jeho nařízení bylo možné navrácení do příslušného státu, kde je cizinec žadatelem o azyl,“ popsala Hokrová a doplnila:

„Další možností je postup podle readmisní dohody se Slovenskou republikou, neboť kamiony přijely do České republiky ze Slovenska.“ Na případ upozornil server Novinky.cz, podle něj pochází zadržení cizinci zřejmě všichni z východní Evropy.

Z Rumunska do Německa

Čeští policisté dostali tip na kamiony od německých kolegů. Auta migranty převážela z Rumunska pravděpodobně do Německa.

Na místě policisté ihned zjišťovali, zda nejsou osoby ohroženy na životě. Na obou místech byli zadrženi řidiči a jejich spolujezdci ve věku 26 let, 26 let, 29 let a 37 let. Policisté s nimi zahájili trestní řízení.

Cizinecká policie zadržela v Česku v roce 2017 celkem 172 tranzitních migrantů, zatímco v roce 2016 jich bylo 511, a v době kulminace migrační krize 2015 dokonce 2294. Dominantní skupinou cizinců v nelegálním postavení jsou ti, kteří na území ČR obvykle legálně vstoupili, avšak překročili povolenou dobu pobytu.

Veronika Šírová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme