Policie odhalila rozsáhlý gang pěstitelů marihuany

Česká protidrogová centrála odhalila rozsáhlý gang pěstitelů a distributorů marihuany. Jednadvacet Vietnamců pěstovalo drogu v utajených velkokapacitních halách a distribuovali ji do sousedních států. Hrozí jim tresty od dvou až do 18 let vězení.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Velkokapacitní pěstírna  marihuany

Velkokapacitní pěstírna marihuany | Zdroj: ČTK

Ročně vyprodukovali zhruba 1400 kilogramů drogy, kterou mohli prodat až za 100 milionů korun. Podle Pavla Hoffmanna, vedoucího celní protidrogové jednotky, byl gang vysoce profesionalizovaný i organizovaný:

„Jedná se skutečně o mezinárodní organizovaný zločin, který využívá velice sofistikovaných metod, jako jsou konspirace a kontrasledování.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Šéf Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych v Ozvěnách dne Radiožurnálu

„A v poslední době, zejména v rámci tohoto případu, bylo zjištěno, že jako kurýři již nejsou najímáni občané České republiky, ale zcela výhradně to byli občané Vietnamu,“ uvedl Hoffmann.

Vysoce organizovaný gang tvořili výhradně přistěhovalci z Vietnamu a drogu distribuovali nejen na tuzemský trh, ale také na Slovensko, do Rakouska a do Maďarska. Policisté odhalili osm velkopacitních pěstíren na území západních a středních Čech a Vysočiny.

Ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych potvrdil, že akce proběhla na několika místech republiky zároveň a díky tomu se podařilo zajistit pachatele na všech úrovních trestné činnosti.

„Podařilo se zasáhnout jak organizační články, které jsou zapojeny do zřizování a technologického vybavování pěstíren, tak články, které jsou dohlížející nad průběhem růstu rostlin, tak samozřejmě články takzvaných zahradníků, kteří se starají o ty rostliny a jsou odpovědní za výsledek té produkce.“

„Co do počtu zadržených osob v rámci jednoho operačního zákroku se jedná o akci ojedinělou,“ uvedl ředitel protidrogové centrály v Ozvěnách dne Radiožurnálu.

„Dvanáct ze zadržených bylo obviněno z trestného činu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými psychotropními látkami a jedy. V případě prokázání viny a pravomocného odsouzení jim hrozí trest odnětí svobody v rozmezí 10 až 18 let ,“ doplnil s tím, že zbývajícím devíti pak hrozí vězení od dvou do 10 let.

Jan Herget, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme