Policie odložila případ údajného podplácení Michálka Drobilem

Police na pokyn státního zastupitelství odložila případ údajného podplácení bývalého šéfa Státního fondu životního prostředí Libora Michálka ze strany exministra životního prostředí Pavla Drobila. Zatímco žalobkyně došla k názoru, že nebyl spáchán trestný čin, protikorupční policie s tím nesouhlasí. Kauza stála Drobila ministerský post.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Drobil, místopředseda ODS | Foto: Filip Jandourek

O výsledku šetření v kauze údajné korupce na Státním fondu životního prostředí informovalo Městské státní zastupitelství. Podle tohoto vyjádření byla věc odložena, protože se nejedná o podezření ze spáchání trestného činu podplácení a policie se ztotožnila s názorem státní zástupkyně pro Prahu 1.

Nebylo prý tedy zjištěno, že by dnes už exministr Drobil nabádal tehdejšího šéfa fondu a tedy svého podřízeného Michálka ke zničení důkazů o údajné korupci. A že by mu nabízel jinou, lukrativnější pracovní pozici.

„Nebylo prokázáno, že by P.D. svého podřízeného L.M. vybízel ke zničení důkazů o nezákonné činnosti Státního fondu životního prostředí a že by mu za toto nabízel lukrativnější pracovní zařazení. Nepodařilo se prokázat, že by P.D. znal obsah nahrávek nebo že by mu byly předány jiné materiály, které by svědčily o nezákonné činnosti na Státním fondu životního prostředí. Nebyl zjištěn žádný motiv, který by tuto osobu vedl k žádosti o zničení důkazů,“ řekla mluvčí Městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová.

Proti takové interpretaci výsledku šetření se ozvala protikorupční policie. Šéf tohoto útvaru Tomáš Martinec vydal bez dalších podrobností vyjádření, ve kterém stojí, že v této věci dospěl k jinému právnímu názoru a ono zmiňované usnesení o odložení kauzy vydal na pokyn dozorové státní zástupkyně.

Na údajnou korupci na fondu upozornil loni v prosinci právě Libor Michálek. Potají si pořídil nahrávky rozhovorů s Drobilovým exporadcem Martinem Knetigem. Ten na záznamech popisuje způsob, jak využít peníze z fondu na financování ODS a politické kariéry ministra. Drobil se od poradce distancoval a odstoupil. Jádro případu, tedy možnou manipulaci se státními zakázkami, policie stále šetří. To má na starosti Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 4.

Renáta Prátová, Lucie Husárová 1, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme