Kauza Julius Šuman u konce. Případ s tajnými nahrávkami Babiše generální inspekce odložila

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ukončila vyšetřování v kauze twitterového účtu Skupina Juliuse Šumana. I přes podezření ze spáchání trestného činu se inspekci nepodařilo určit konkrétního člověka, který by stál za úniky ze spisů. Serveru iROZHLAS.cz zastavení případu potvrdili dozorující státní zástupce Pavel Prygl i mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

Původní zpráva Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Twitterový účet Skupina Julis Šuman zveřejňoval tajné nahrávky expremiéra Andreje Babiše (ANO)

Twitterový účet Skupina Julis Šuman zveřejňoval tajné nahrávky expremiéra Andreje Babiše (ANO) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Policejní orgán GIBS vydal usnesení o odložení věci, které jsem akceptoval. Tímto způsobem rozhodne policejní orgán v případě, kdy ačkoliv je dáno podezření ze spáchání konkrétního trestného činu, tak nemůže zahájit trestní stíhání konkrétní osoby, například proto, že se mu ji nepodařilo podle všech dostupných a obstaraných důkazů určit,“ uvedl pro server iROZHLAS.cz Pavel Prygl z Vrchního státní zastupitelství v Praze.

Stáli za protibabišovským účtem Julius Šuman lidé z tajné služby? ‚Vyšetřuje se to,‘ potvrdil Blažek

Číst článek

Výbušné materiály se objevily během předvolební kampaně v roce 2017 na twitteru pod profilem Skupina Juliuse Šumana. Účet zveřejňoval tajně pořízené nahrávky tehdejšího ministra financí Andreje Babiše (ANO) s novinářem Markem Přibilem. Na nich redaktor z Mf Dnes mluvil například o podrobnostech z policejního spisu ke kauze Bereta. Účet také zveřejnil uniklé dokumenty z banky HSBC, které měly dokládat vztah mezi Agrofertem a Farmou Čapí hnízdo a byly součástí policejního spisu.

Úniky ze spisů?

Mluvčí Generální inspekce bezpečnostních sborů Ivana Nguyenová nechtěla specifikovat, čeho se vyšetřování v souvislosti s profilem na sociálních sítích týkalo. Obecně ale platí, že se generální inspekce zabývá vyšetřováním trestné činnosti policistů, celníků a lidí z vězeňské služby, a to i zaměstnanců mimo služební poměr – takzvaných civilů.

„Mohu potvrdit informaci, kterou již sdělilo Vrchní státní zastupitelství v Praze, a to je, že jsme odložili prověřování související se zmíněným twitterovým účtem,“ uvedla stručně.

Tajné nahrávky zveřejňované na twitteru ukazovaly například to, že se šéf hnutí ANO Babiš pokoušel ovlivňovat obsah MF Dnes, která patří do jeho svěřenského fondu. V rozhovoru s novinářem Přibilem třeba doporučoval, kdy a jaké informace o svých politických oponentech publikovat. Na jedné z nahrávek citoval Přibil z dokumentů z policejního spisu v kauze Bereta.

Babiš neuspěl. Tajné nahrávky nejsou trestným činem, policie případ s Přibilem odložila

Číst článek

Babiš pravost nahrávek dlouhodobě odmítal, označoval se za oběť cílené provokace. Následně expremiér a šéf hnutí ANO podal kvůli zveřejnění nahrávek trestní oznámení. „Mám důvodné podezření, že jsem již delší dobu sledován a odposloucháván,“ řekl. Policie však případ ukončila s tím, že tajné nahrávky nejsou trestným činem.

Na účtu Skupina Juliuse Šumana se objevily i dokumenty banky HSBC, která poskytla Farmě Čapí hnízdo několikasetmilionový úvěr na stavbu areálu. V té době přinesly nové zjištění, že za půjčené miliony ručil Babišův Agrofert.

Účet na sociální síti se jmenoval po důstojníku StB Juliusi Šumanovi, který byl řídícím orgánem Andreje Babiše v době komunismu.

Co se objevilo na účtu Skupina Juliuse Šumana

Nahrávky se na účtu Juliuse Šumana začaly objevovat začátkem května 2017. Propojené servery Svobodné fórum a Forum 24 zveřejnily 1. května dvouminutovou nahrávku s Babišem, na které se vulgárně vyjadřuje o ministrech z ČSSD, zejména o ministru zahraničí Lubomíru Zaorálkovi a ministryni práce Michaele Marksové. Premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) označuje za „největší svini, kterou jsem poznal“ a za „blbečka“.

  • O dva dny později se objevila další, asi pětiminutová nahrávka, na které Babiš mluví s mužem, kterého Svobodné fórum označilo za redaktora deníku Mf Dnes (následně vyšlo najevo, že s Babišem hovořil redaktor MfD Marek Přibil). Novinář mu říká, že má materiály o ministru zdravotnictví Miloslavu Ludvíkovi (ČSSD), Babiš se ale zatím vyjadřuje proti jejich uveřejnění. Babiš s mužem diskutují také o informacích, které se týkají minulosti premiéra Sobotky a obchodních zájmů ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD).
  • Třetí nahrávka, která zřejmě zachycuje Babiše s Přibilem, se na internetu objevila 8. května. Zveřejněna byla opět na účtu Skupina Julius Šuman. Na schůzce Babišovi novinář předává dokumenty, které podle něj pocházejí z policejního vyšetřování případu Bereta, tedy vynášení informací z trestního spisu. Podle Přibila by informace poškodily ČSSD a ODS. Babiš se s novinářem domlouvá na nejvhodnějším termínu zveřejnění. Přibil navrhuje, že zařídí zveřejnění v deníku Právo, aby článek nevyšel v MfD, ve které Přibil pracoval a kterou vlastnil Babiš.
  • Společnost Mafra 3. května oznámila, že i když nahrávku považuje za pochybnou, redaktora propustí. Lidové noviny uvedly, že nahrávky byly pořízeny zhruba v závěru loňského roku. Babiš přesunul své firmy, tedy i společnost Mafra ovládající MfD a Lidové noviny, pod svěřenské fondy letos v únoru. Na Přibilově facebookovém profilu se posléze objevilo vyjádření, že žádný živý spis Babišovi nepředal.
  • Na twitterovém účtu Skupina Julius Šuman byla koncem května vydána auditorská zpráva ministerstva financí o farmě Čapí hnízdo. Dokument vypracovaný loni analyzuje skutečnosti kolem projektu, na který byla čerpána dotace 50 milionů korun, a dochází k závěru, že nelze prokázat ani vyloučit propojení Čapího hnízda s holdingem Agrofert v době žádosti o dotace. Pokud by propojení existovalo, farma by neměla šanci dotaci určenou pro malé a střední podniky získat.
  • Na účtu Skupina Julius Šuman se 4. června objevila analýza firmy Imoba. Materiál, který podle skupiny vznikl na základě dat z otevřených zdrojů, dochází k závěru, že transakcemi kolem společnosti si Babiš vyplatil během svého působení v čele ministerstva víc než dvě miliardy korun a stát při tom připravil o 300 milionů na daních. Babiš sdělil, že nesmysly nepřátelského twitterového účtu je zbytečné komentovat.
  • Další nahrávka se na twitteru Skupina Julius Šuman objevila 29. června. Babiš na ní hovoří o událostech kolem listopadu 1989, Václava Havla dává do souvislosti s tehdejší StB a o bývalé političce ANO Radmile Kleslové mluví jako o ambiciózní ženě, kterou rozvědka cvičila na nejlepšího špiona na světě. Babiš nahrávku odmítl komentovat, Kleslová odmítla tvrzení, že byla před revolucí v rozvědce.
  • Na nahrávce zveřejněné 27. května Babiš hovoří o opavské firmě FAU, která skončila po zásahu finanční správy v konkurzu. FAU má sklad v areálu Prechezy, která patří do Agrofertu, který donedávna Babišovi patřil. Hospodářské noviny napsaly, že soud postup daňové správy označil za nezákonný. „Ty naši klekli na tu FAU Přerov, takže ta je v insolvenci, obstavené účty, vagony,“ řekl Babiš.
  • Trestním oznámením šéf ANO nyní reaguje na víkendové zveřejnění dokumentů o Farmě Čapí hnízdo. Mají prokazovat, že banka HSBC si byla vědoma, že farma patří pod tehdejší Babišovu firmu Agrofert. Babiš uvedl, že farmu nikdy nevlastnil, stejně jako Agrofert.

Zdroj souhrnu: ČTK

Vít Kubant Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme