Policie odvedla dva muže z tábořiště před Úřadem vlády. Aktivista Thor měl na místě rok petiční stánek

Policie ve čtvrtek dopoledne zajistila dva muže, kteří přes opakované výzvy nechtěli opustit tábořiště před Úřadem vlády ČR na pražském Klárově. Policie o tom informovala na síti X. Policii o pomoc požádal Úřad vlády. Místo, kde měl více než rok petiční stánek aktivista Ondřej Thor, ve středu ohradila Technická správa komunikací (TSK) kvůli plánované opravě opěrných zdí nedaleké Kramářovy vily. Nyní se tábořiště vyklízí, uvedl Úřad vlády.

Praha (Aktualizováno: 17:17 13. 6. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stánek stál před Úřadem vlády rok

Stánek stál před Úřadem vlády rok | Zdroj: Profimedia

Spoluaktivistka Thora Barbora Filipová řekla, že mezi zadrženými je Thor, podle jejího vyjádření se bude právně bránit. Část protestujících se odpoledne přesunula na druhou stranu ulice, kde si začala stavět nové tábořiště.

„V souvislosti s vydaným stavebním povolením a prováděnou stavbou před Úřadem vlády policisté vyzvali osoby nacházející se v místě záboru, aby z důvodu hrozícího nebezpečí újmy na zdraví opustily daný prostor. Po opakovaných výzvách a neuposlechnutí výzvy k opuštění prostoru policisté zajistili dva muže a předvedli na místně příslušné oddělení policie,“ uvedla policie.

Šéfka Úřadu vlády Jana Kotalíková na síti X napsala, že aktivista nebyl ochoten opustit prostor u opěrné zdi, proto úřad požádal o pomoc policii. Thor podle ní ve středu obdržel rozhodnutí o záboru s tím, že musí místo vyklidit a opustit. Do čtvrtečního rána se tak nestalo.

Na místě je policie a firma DAP, která vyklízí věci ze stanů a odnáší je v krabicích do auta. Filipová řekla, že mezi věcmi jsou osobní věci i důkazní materiály. Podle ní proto nyní aktivisté zjišťují, kde si krabice budou moct vyzvednout. Policejní mluvčí Richard Hrdina novinářům na místě řekl, že každá z jednotlivých věcí je řádně zaevidována. „Bude to převezeno do skladu, aby se to zajištěným mohlo v pořádku zpět vydat,“ dodal.

Pozemek si od TSK od minulého týdne pronajal Úřad vlády. Má tam vzniknout staveniště pro opravu opěrných zdí Kramářovy vily. Aktivista Thor ve středu novinářům řekl, že chce před Úřadem vlády zůstat do demise vlády a prostor nevyklidí. Chystaný stavební zábor na místě jeho přístřešku považuje za protiústavní.

Thor svůj přístřešek označuje za petiční stánek, který podle petičního zákona nepotřebuje žádné povolení. Kolem Thorova přístřešku postupně vyrostly další stany, které při svých akcích využívali protivládní demonstranti.

Úřad Prahy 1 v minulosti zahájil kvůli odstranění tábora správní řízení o neoprávněném užívání komunikace, které Thor napadl námitkou podjatosti proti Praze 1 a magistrátu. Nyní se podle posledních informací čeká na vyjádření ministerstva dopravy. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme