Policie stíhá okresního soudce za zneužití pravomoci. Měl spáchat podvod za zhruba 1,5 milionu korun

Policie obvinila okresního soudce a další dva lidi ze spáchání podvodu se škodou zhruba 1,5 milionu korun. Soudce navíc čelí stíhání za zneužití pravomoci úřední osoby. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 12:47 16. 9. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie

Národní centrála proti organizovanému zločinu neupřesnila, kde soudce působí (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Ibehej na odmítl upřesnit, na jakém soudu obviněný soudce působí. Totožnost soudce nebo jeho působiště nesdělilo ani ministerstvo spravedlnosti. „Kolegové si samozřejmě od Policie České republiky vyžádali další podklady. S ohledem na vážnost vznesených obvinění bude paní ministryně vážně uvažovat o dočasném zproštění výkonu funkce soudce,“ sdělil mluvčí úřadu Vladimír Řepka.

Podle kriminalistů pomáhal obviněný soudce hlavnímu pachateli podvodu tím, že pod hlavičkou soudu vydával nepravdivá potvrzení svědčící o existenci pachatelova majetku. „Poškození pak byli i na základě těchto potvrzení ochotni půjčovat hlavnímu pachateli finanční částky v řádech statisíců korun s mylnou vidinou návratnosti vložených prostředků,“ uvedl mluvčí.

Policie zadržela tři podezřelé ráno 7. září, o den později proti nim zahájila trestní stíhání. Údajného hlavního pachatele vzal soud do vazby. V případě prokázání viny hrozí soudci tři až deset let vězení, zbývajícím obviněným pak dva až osm let odnětí svobody.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme