Policie opět zkoumá kauzu ABL na Praze 11. Bárta to nechce komentovat

Ještě loni sledovala firma ABL obyvatele Prahy 11. S touto informací přichází dnešní Mladá fronta Dnes, která se odvolává na vyšetřování Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Zmíněnou bezpečnostní agenturu přitom až donedávna řídil současný předseda poslanecké frakce Věcí veřejných, Vít Bárta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vít Bárta | Foto: Filip Jandourek

Jak deník píše, konkrétně prý měli detektivové v hledáčku cukráře, Jiřího Štylera, aktivního kritika radnice Prahy 11, který mimo jiné kritizuje zakázky uzavírané radnicí právě s ABL. Štylera navíc minulý rok v červnu někdo brutálně napadl. Pachatele se najít nepodařilo.

MfD už dřív dokumentovala, jak ABL špehovala politiky ODS ve stejném obvodě. Sledovala mimo jiné bývalou starostku Prahy 11, Marii Šorfovou - a to v letech 2006 a 2007.

Přehrát

00:00 / 00:00

kmenta.mp3

Autorem článku je reportér Mladé fronty Dnes, Jaroslav Kmenta. Ten v Ozvěnách dne potvrdil, že materiály, které má k dispozici, jednoznačně dokládají, že ABL ještě vloni sledovala lidi z Prahy 11, konkrétně i Jiřího Štylera.

„Materiály jsou zprávy ze sledovacích akcí, jsou opatřené fotkami a dokonce jsou k dispozici i videozáznamy u kamer detektivů ABL. Vše je podpořeno svědectvím Kristýny Kočí,“ přiblížil.

Bárta: Věci osočující mou osobu pocházejí z dílny Kočí a Škárky

Předseda poslanců Věcí veřejných a bývalý majitel firmy ABL Vít Bárta na Rádiu Česko odmítl sledování politiků firmou ABL potvrdit. „Nic takového potvrdit nemohu. Já jsem už více než rok mimo společnost ABL. Od začátku roku 2010 jsme volebním manažerem Věcí Veřejných,“ zdůraznil.

„A mohu pouze říct, že považuju za velmi skandální, že MfD opětně disponuje jakýmisi údajnými úniky z jakéhosi údajného policejního spisu. Doufám, že orgány činné v trestním řízení se k celé věci jasně vyjádří,“ dodal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Rádia Česko byl předseda poslanců Věcí veřejných a bývalý majitel firmy ABL Vít Bárta a politolog Josef Mlejnek.

Vít Bárta odmítl dál komentovat informace o sledování politiků společností ABL a odvolal se na tiskovou konferenci z ledna letošního roku, kde prý všechny souvislosti v této věci vysvětlil.

Dodal však, že za náhodu nemůže považovat dnešní skandální rozhovor vyloučeného poslance VV Jaroslava Škárky pro jistý deník a dnešní články v Mladé frontě Dnes. „Oboje můžu označit za hloupé a velmi osočující věci vůči mé osobě, které jednoznačně pocházejí z dílny Kristýny Kočí a Jaroslava Škárky,“ dodal Bárta.

Soukromě-bezpečnostní agentury se v ČR pohybují v právním vakuu

Politolog Josef Mlejnek, který bezpečnostní problematiku sleduje, upozornil, že v ČR působí celá řada soukromě-bezpečnostních agentur, které se pohybují v právním vakuu. „Není zákon, který by upravoval jejich činnost, a navíc obrovský rozvoj techniky umožňuje jednoduchý odposlech a sledování,“ uvedl.

Podle něj existuje celá řada důkazů, že se informace ze sledování bezpečnostními agenturami používají pro politický boj. „Jsou to bohužel většinou nepřímé důkazy. Co se konkrétně týká ABL a Víta Bárty je to problematické ještě tím, že on je významný hráč na politické scéně,“ dodal.

Tomáš Pavlíček, Veronika Sedláčková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme