Při tragédii na filozofické fakultě přišlo o život 14 lidí, uvedl policejní prezident

  • Střelba v budově filozofické fakulty na Palachově náměstí v Praze, si vyžádala 14 obětí, zraněných je 25, z toho 10 těžce. Uvedl to policejní prezident Martin Vondrášek.
  • Podezřelého 24letého muže kriminalisté hledali už před útokem v souvislosti s vraždou v Hostouni na Kladensku, ale v budově školy v Celetné ulici, kde měl mít přednášku, ho nenašli.
  • Na filozofické fakultě se celou noc svítilo. Podle vyjádření policie tam celou noc pracovali kriminalisté.
  • Provoz metra, tramvají i autobusů v okolí fakulty obnovili ještě před půlnocí.

Sledovali jsme online Praha (Aktualizováno: 6:43 22. 12. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Policie obdržela ve 12.20 informaci, že 24letý muž z Hostouně měl odjet do Prahy s tím, že se svěřil, že má spáchat trestný čin,“ uvedl policejní prezident Vondrášek. Přímo v Hostouni byl nalezen mrtvý muž, podle policejního prezidenta otec podezřelého mladíka. 

Krizová pomoc

  • Policie zřídila krizovou linku pro veřejnost, která funguje na čísle 974 823 158.
  • Univerzita Karlova pro studenty i akademiky univerzity spustila krizový chat.

Policie následně zjistila, že mladík má mít přednášku v budově filozofické fakulty v Celetné ulici, kterou evakuovala. Akce v Celetné skončila ve 14.22.

„Ve 14.59 jsem dostali informaci o střelbě na Palachově náměstí. Hlídky byly na místě do několika minut, zásahová jednotka do dvanácti minut. V 15.20 policisté informovali, že na ochozu je bezvládné tělo střelce,“ řekl šéf policie. 

Na dotaz, zda se podezřelý zastřelil sám, nebo ho eliminovala policie, uvedl, že policie prošetřuje obě verze. „Vypadá to, že si pachatel vzal život, ale byla tam i policejní střelba,“ doplnil. Večer na tiskové konferenci následně řekl, že kriminalisté vážně pracují s verzí, že střelec z filozofické fakulty má na svědomí i muže a novorozence z Klánovického lesa.

Řekl také, že všechny oběti byly zabity na půdě školy, i když jedno z těl bylo nalezeno na ulici.  Ministr vnitra Vít Rakušan uvedl, že pachatel měl takový arzenál zbraní, že obětí mohlo být mnohem více a ocenil profesionální zásah policie. 

Zabarikádujte se

Studenti shodně popisují, že po střelbě zavládla panika. „Na fakultní maily dorazil v 15.15 pokyn od tajemnice zabarikádovat se v kancelářích zhasnout a dát nábytek ke dveřím,“ popsal pro iROZHLAS.cz jeden ze svědků.

„Jela jsem směrem na Staroměstskou a pak jsem odbočila doprava. Slyšela jsem houkačky, tak jsem zaparkovala a šla dál pěšky. V tu chvíli, co jsem vylezla z auta, jsem slyšela výstřely. Myslím, že dohromady jsem slyšela třeba čtyři výstřely, a to bylo všechno. V v tu chvíli začali lidi panikařit,“ popsala situaci svědkyně Tereza Svandová. 

Celé náměstí a jeho okolí zůstává uzavřené. „Mánesův most je uzavřený, na místě jsou novináři, přes policejní pásku projíždí pouze záchranné složky. Podle policisty na místě je zavřený i Karlův most, přes Čechův most projíždějí auta,“ popsala situaci na místě odpoledne reportérka iROZHLAS.cz.

Policie zřídila kvůli tragické střelbě krizovou linku pro veřejnost, která funguje na čísle 974 823 158. 

pj, cen, mst, ava, jgr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme