Policie pátrá po dalším uprchlém deviantovi z Kosmonos

Z psychiatrické léčebny v Kosmonosích uprchnul během krátké doby další deviant. Policie nyní pátrá po čtyřiatřicetiletém Romanu Gáborovi. Muž měl soudem nařízenou ústavní léčbu kvůli znásilnění nezletilé neteře. Při útěku urazil dva visací zámky u vrat oddělení léčebny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Roman Gábor | Foto: Policie ČR

"Tento pacient překonal všechna dostupná bezpečnostní zařízení na oddělení. Dokázal uvolnit visací zámky v prostoru přilehlého atria," řekla Radiožurnálu ředitelka léčebny Dana Kolářová.

Gábor je romské národnosti, je 160 centimetrů vysoký a má štíhlou postavu. V době útěku měl na sobě tmavomodré tepláky, šedomodrý svetr a modré sportovní boty. Podle policie by se mohl prokazovat občanským průkazem na jméno František Kolář.

Na sexuologickém oddělení v Kosmonosech se Gábor léčil na základě soudního rozhodnutí. Před soudem se zodpovídal z toho, že v roce 1993 znásilnil svou neteř. K pohlavnímu styku ji prý přinutil na louce u Jablonného v Podještědí, kde dívku svlékl a surově znásilnil. Nezastavil ho ani její křik a zoufalá snaha vyprostit se.

O další pohlavní styk se Gábor podle obžaloby pokusil v říjnu 1996 v bytě, kde žila dívčina početná rodina. Tentokrát však zůstalo jen u pokusu, protože ho přistihla její matka.

Za znásilnění byl Gábor potrestán už dříve, z vězení se vrátil v roce 1990. Tentokrát odsouzen nebyl, soud případ po Gáborově odvolání dvakrát vrátil a nakonec odložil. V roce 1999 muži nařídil ochrannou ústavní léčbu. Policie jej nyní podezřívá z maření výkonu úředního rozhodnutí.

Nedávno z kosmonoské léčebny utekl jiný sexuální deviant Roman Fron. Z ústavu se pokusil dostat hned dvakrát. V noci ze 4. na 5. srpna na záchodě oddělení roztáhl mříže, kterými se protáhl. Do Kosmonos ho policie vrátila 11. srpna.

Následujícího dne odpoledne pacient trpící patologickou sexuální agresivitou znovu zmizel. Informaci o útěku odvysílala televize. Necelé dvě hodiny poté dostali kladenští strážníci informaci, že se v jednom z domů v Rozdělově zdržuje muž, po kterém bylo vyhlášeno pátrání. Policisté ho zajistili a odvezli zpět do psychiatrické léčebny. Fronovi hrozí za útěk z léčebny až šest měsíců vězení.

Martin Hromádka, Pavel Petr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme