Policie plánuje postavit nový komplex budov včetně laboratoří. Náklady se odhadují na více než 2,6 miliardy

Policie chce v Praze na Zbraslavi vybudovat nový komplex, kam by přesídlil Kriminalistický ústav a také Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Náklady na přípravu projektu a výstavbu se předběžně odhadují na více než 2,6 miliardy korun. Dalších 600 milionů by mohlo stát vybavení moderních laboratoří pro kriminalisty. Nový areál by měl vzniknout v letech 2018 až 2022. Nejprve však musí záměr schválit vláda. Vyplývá to z materiálů, které získala ČTK.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie ČR (ilustrační foto)

Policie ČR (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Ve zbraslavském areálu nyní sídlí středočeská krajská policie a část nedávno vzniklé NCOZ včetně jejího vedení. Další část centrály sídlí v centru Prahy, stejně jako Kriminalistický ústav.

Policie chce nový komplex na okraji Prahy postavit kvůli tomu, že policisté nyní nemají pro práci vhodné podmínky. Současné sídlo Kriminalistického ústavu v Bartolomějské ulici je zastaralé.

„V Bartolomějské ulici v historickém centru Prahy sídlí ústav už téměř 60 let. Budovy pochází ze začátku 20. století. I přesto, že zde byly například vybudovány nové laboratoře genetiky a provedeny další interní úpravy, tak prostory neodpovídají potřebám moderních forenzních laboratoří,“ řekla komisařka Kriminalistického ústavu Petra Srnková.

Kriminalisté se potýkají také s nedostatkem pracovníků. Počty požadavků na znalecká zkoumání se podle Srnkové rok od roku zvyšují, ústav proto do budoucna počítá i s personálním navýšením v některých nejvíce zatížených odvětvích.

Výstavba nového komplexu je podle policie také výhodnější ekonomickou variantou, jelikož se ušetří za provozní náklady za objekty v centru metropole, které by patrně brzy musely projít opravami. Po odstěhování policejních složek se budou moci prodat. V horizontu 20 let by se mohlo ušetřit přes 1,3 miliardy korun, odhadla úspory policie.

Finance z evropských fondů

Lokalita na Zbraslavi byla zvolena kvůli tomu, že výstavba je v souladu s územním plánem. Policie by z evropských fondů chtěla získat dotaci až 650 milionů korun na výstavbu části objektu pro Kriminalistický ústav.

„Podmínkou pro získání dotace je předložení projektové žádosti nejpozději v březnu 2018. Povinnou přílohou je pravomocné územní rozhodnutí a podaná žádost o stavební povolení," uvádí materiál. Zbývající více než dvě miliardy korun na výstavbu by měly jít ze státního rozpočtu.

Kriminalističtí experti chtějí nové sídlo. Stát bude kolem miliardy a mluví se o Zbraslavi

Číst článek

Policie ve zdůvodnění záměru výstavby informuje také o dalších nákladech. Kriminalistický ústav by měl získat moderní laboratoře, jejichž cena se odhaduje na 600 milionů korun. Polovinu z těchto peněz chce policie opět získat z evropských dotací.

Výstavbě ještě bude předcházet dlouhý proces. Vláda nejprve musí záměr schválit. Ministři vnitra a financí pak budou muset v rozpočtu hledat 3,2 miliardy korun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme