Policie plánuje postavit nový komplex budov včetně laboratoří. Náklady se odhadují na více než 2,6 miliardy

Policie chce v Praze na Zbraslavi vybudovat nový komplex, kam by přesídlil Kriminalistický ústav a také Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Náklady na přípravu projektu a výstavbu se předběžně odhadují na více než 2,6 miliardy korun. Dalších 600 milionů by mohlo stát vybavení moderních laboratoří pro kriminalisty. Nový areál by měl vzniknout v letech 2018 až 2022. Nejprve však musí záměr schválit vláda. Vyplývá to z materiálů, které získala ČTK.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie ČR (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Ve zbraslavském areálu nyní sídlí středočeská krajská policie a část nedávno vzniklé NCOZ včetně jejího vedení. Další část centrály sídlí v centru Prahy, stejně jako Kriminalistický ústav.

Policie chce nový komplex na okraji Prahy postavit kvůli tomu, že policisté nyní nemají pro práci vhodné podmínky. Současné sídlo Kriminalistického ústavu v Bartolomějské ulici je zastaralé.

„V Bartolomějské ulici v historickém centru Prahy sídlí ústav už téměř 60 let. Budovy pochází ze začátku 20. století. I přesto, že zde byly například vybudovány nové laboratoře genetiky a provedeny další interní úpravy, tak prostory neodpovídají potřebám moderních forenzních laboratoří,“ řekla komisařka Kriminalistického ústavu Petra Srnková.

Kriminalisté se potýkají také s nedostatkem pracovníků. Počty požadavků na znalecká zkoumání se podle Srnkové rok od roku zvyšují, ústav proto do budoucna počítá i s personálním navýšením v některých nejvíce zatížených odvětvích.

Výstavba nového komplexu je podle policie také výhodnější ekonomickou variantou, jelikož se ušetří za provozní náklady za objekty v centru metropole, které by patrně brzy musely projít opravami. Po odstěhování policejních složek se budou moci prodat. V horizontu 20 let by se mohlo ušetřit přes 1,3 miliardy korun, odhadla úspory policie.

Finance z evropských fondů

Lokalita na Zbraslavi byla zvolena kvůli tomu, že výstavba je v souladu s územním plánem. Policie by z evropských fondů chtěla získat dotaci až 650 milionů korun na výstavbu části objektu pro Kriminalistický ústav.

„Podmínkou pro získání dotace je předložení projektové žádosti nejpozději v březnu 2018. Povinnou přílohou je pravomocné územní rozhodnutí a podaná žádost o stavební povolení," uvádí materiál. Zbývající více než dvě miliardy korun na výstavbu by měly jít ze státního rozpočtu.

Kriminalističtí experti chtějí nové sídlo. Stát bude kolem miliardy a mluví se o Zbraslavi

Číst článek

Policie ve zdůvodnění záměru výstavby informuje také o dalších nákladech. Kriminalistický ústav by měl získat moderní laboratoře, jejichž cena se odhaduje na 600 milionů korun. Polovinu z těchto peněz chce policie opět získat z evropských dotací.

Výstavbě ještě bude předcházet dlouhý proces. Vláda nejprve musí záměr schválit. Ministři vnitra a financí pak budou muset v rozpočtu hledat 3,2 miliardy korun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme