Policie po víkendovém zátahu obvinila 23 lidí. Případ zřejmě souvisí s lobbistou Dědicem

Policisté po víkendovém zátahu Národní centrály proti organizovanému zločinu obvinili celkem 23 lidí. Případ podle České televize souvisí s druhou částí korupční kauzy ostravského lobbisty Martina Dědice. První část této aféry začne v pondělí rozplétat Krajský soud v Ostravě. Obžalobě kromě něj čelí ještě dalších sedm lidí a čtyři firmy. Dědic obvinění odmítá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Výše škody přesahuje částku 360 milionů korun, většina těchto osob je obviněna pro zvlášť závažný zločin krácení daně, poplatku a podobné platby. A dále pak účasti na organizované zločinecké skupině,“ upřesnil státní zástupce Vít Koupil.

Další souvislosti s kauzou ostravského lobbisty Martina Dědice ale potvrdit odmítl s ohledem na stav vyšetřování. Obvinění 23 lidí ale podle České televize s touto kauzou souvisí. Druhá část kauzy kolem Dědice, kterému se přezdívá „ostravský Janoušek“, a reklamní firmy Propag-Storm se týká údajných daňových úniků.

Agentura Propag-Storm začala fungovat v roce 2007. Hned následující rok vykázala příjmy přes 450 milionů korun. V letech 2008 až 2011 pak přišla na účet agentury částka přesahující 1,5 miliardy.

Začíná dlouho očekávaný soud s lobbistou Dědicem. Přečtěte si obžalobu na ‚ostravského Janouška‘

Číst článek

Část peněz přitom pocházela z Dědicovy firmy Business Advisor, kterou podle policie založil pro legalizaci úplatků za ovlivňování veřejných zakázek.

Podle obratu byla Propag-Storm významnou reklamní agenturou, server iDnes.cz ale v minulosti zjistil, že v oboru ji nikdo nezná. „To se mi nezdá možné. Podnikám v oboru 20 let. Kdyby tu fungovala tak úspěšná firma, věděl bych to," řekl před pár lety majitel ostravské agentury Silver B. C. Jindřich Vaněk.

Stíhání v kauze Dědic za daňové úniky bylo nezákonné, rozhodlo NSZ

Číst článek

„Existuje podezření, že prostřednictvím nákupu předražené reklamy firma Business Advisor legalizovala výnos z trestné činnosti," potvrdil loni České televizi žalobce Vít Koupil.

Jediná členka představenstva společnosti Propag-Storm Lenka Oborná ale už dříve podezření z praní špinavých peněz několikrát odmítla. „Jsem podezřením konsternovaná. Poškozuje mě to v podnikání i osobním životě," uvedla Oborná.

Český rozhlas, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme