Policie pochybila v případu podnikatele Zadeha, odposlouchávala jeho hovory s obhájci

Policie pochybila v kauze česko-íránského podnikatele Shahrama Abdullaha Zadeha. Dle Nejvyššího státního zastupitelství detektivové odposlouchávali hovory mezi Zadehem a jeho obhájci.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Shahram Abdullah Zadeh uspořádal v brněnském hotelu Barceló tiskovou konferenci

Shahram Abdullah Zadeh uspořádal v brněnském hotelu Barceló tiskovou konferenci | Zdroj: ČTK

Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) našlo v kauze česko-íránského podnikatele Shahrama Abdullaha Zadeha souzeného za daňové úniky vážné pochybení při nakládání policie s odposlechy, pochybil i dozorový státní zástupce u vazebního řízení se Zadehem. Uvedl to mluvčí NSZ Petr Malý.

„Závažné pochybení policejního orgánu bylo zjištěno při nakládání se záznamy telekomunikačního provozu, které právě policejní orgán založil do spisu, aniž by provedl předchozí analýzu těchto záznamů z hlediska obsahové a důkazní použitelnosti, a to včetně toho, zda neobsahují zákonem chráněnou komunikaci mezi obviněným a obhájcem v jiné trestní věci," řekl Malý.

'Uplácel a zastrašoval tlumočníka.' Policie potřetí obvinila Íránce Zadeha

Číst článek

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman uvedl, že by měl o případném potrestání policistů rozhodnout ředitel národní policejní centrály. Její mluvčí Jaroslav Ibehej říká, že věc zatím nebude komentovat.

Peršanovi s českým občanstvím a jeho čtrnácti společníkům hrozí až 13 let vězení. Podle obžaloby Zadeh v letech 2012 a 2013 přivezl s komplici do Česka stovky milionů litrů pohonných hmot ze Slovinska a Německa. Stát údajně ošidili na daních pomocí falešných daňových přiznání, celková škoda činí 2,5 miliardy korun.

Podnikatel se do povědomí dostal především rekordní sumou 150 milionů korun, kterou zaplatil za propuštění z vazby. V té ale loni v prosinci opět skončil po zahájení stíhání kvůli ovlivňování svědků. Podle policie Íránec z cely pomocí prostředníků nabízel statisíce svědkům ve své daňové kauze, aby měnili výpovědi v jeho prospěch. Plánovali také křivé obvinění policistů. Policisté stíhají celkem šest lidí, kromě Zadeha ještě dva advokáty a policistu. Nejnovější případ uplácení tlumočníka k této větvi 18. ledna připojili.

Markéta Chaloupská, ogo, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme