Policie podala návrh na obžalobu v kauze kolem nákupu letadel CASA

Policie podala návrh na obžalobu v kauze kolem údajně předraženého nákupu letounů CASA. Návrh se týká dvou lidí. Materiály k vyšetřování předali kriminalisté na Vrchní státní zastupitelství v Praze. V souvislosti s cenou letounů policie vyšetřovala bývalou ministryni obrany Vlastu Parkanovou a někdejšího ředitele sekce vyzbrojování Jiřího Staňka. Zda se návrh na obžalobu týká jich, však zatím není jisté.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letoun CASA odstartoval v úterý odpoledne z letiště v Praze-Kbelích

Letoun CASA odstartoval v úterý odpoledne z letiště v Praze-Kbelích | Foto: Zoo Praha, Petr Hamerník

Policie stíhá dva lidi pro trestné činy „porušování povinnosti při správě cizího majetku“ a „zneužívání pravomoci veřejného činitele“. Za tyto činy hrozí až deset let vězení.

„Podle závěru našich kriminalistů byla nákupem letounů CASA způsobena České republice škoda ve výši cca 818 milionů korun,“ uvedl mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

Nákup letounů CASA schválila už v roce 2009 vláda tehdejšího premiéra Mirka Topolánka, která byla tou dobou v demisi. Letouny stály víc než 3,5 miliardy korun. Transakci Česko podepsalo den před koncem Topolánkovy vlády.

Za obranu ji podepsal náměstek Martin Barták, a to den před tím, než v čele resortu obrany vystřídal Vlastu Parkanovou. Kontrakt pak stvrdila přechodná vláda Jana Fischera.

Rok po nákupu kvůli letounům zažalovala Českou republiku Evropská komise, a to kvůli nedodržení unijních předpisů o hospodářské soutěži – ministerstvo obrany totiž vybralo stroje bez řádného tendru. Okolnosti nákupu strojů začala vyšetřovat protikorupční policie a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Letadlo CASA C-295M, letiště Kbely | Foto: Filip Jandourek

V souvislosti s údajně přemrštěnou cenou policie vyšetřovala exministryni obrany Vlastu Parkanovou a někdejšího ředitele sekce vyzbrojování Jiřího Staňka.

Parkanová, která podle vyšetřovatelů chybovala, když nenechala zpracovat nezávislý posudek na cenu letounů, od začátku tvrdí, že se trestného činu nedopustila. Své stíhání označovala za bezdůvodné. Vinu odmítal i Staněk.

Kromě pochybností kolem ceny doprovázejí letadla i další problémy. Kvůli závadám s nimi nemohla od října 2011 do února 2012 vůbec létat. Měla problémy s avionikou a nefungoval ani systém pasivní ochrany proti raketám.

Alžběta Havlová, Tereza Chlubná, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme