Bývalý poslanec a sekretář TOP 09 obviněn z podvodu. Měl vylákat směnky za 10 milionů korun

Bývalého poslance Pavla Severu policie obvinila z podvodného získání několika směnek v hodnotě 10 milionů korun. Do původně odloženého případu se vložilo státní zastupitelství, které ho nařídilo došetřit. Třiapadesátiletý Severa byl místopředsedou KDU-ČSL a náměstkem ministra obrany. Do nedávna pracoval jako generální sekretář TOP 09.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Severa (TOP 09)

Bývalý poslanec Pavel Severa | Foto: Tomáš Adamec

Směnky za 10 milionů korun, kvůli kterým je bývalý poslanec Severa obviněn, měl před svou smrtí podepsat podnikatel Zdeněk Švec. Podle krajského státního zastupitelství je Severa získal podvodně.  

„Měl vylákat podpis několika směnek v nominální hodnotě téměř deset milionů korun s vědomím toho, že směnky nezajišťují žádné reálné finanční závazky,“ řekl mluvčí krajského státního zastupitelství v Hradci Králové Pavel Bužga České televizi, která na případ upozornila v pořadu Reportéři ČT. Podnikateli hrozí pět až deset let vězení. 

Pavel Severa ještě nedávno pracoval jako generální sekretář TOP 09, předseda strany Jiří Pospíšil ale prosadil jeho odvolání z funkce.

Žalobce otevřel kauzu pokladníka TOP 09. V rozhodnutí o odložení byly zásadní nedostatky, tvrdí

Číst článek

Důkazy o podvodu

Jak upozornila ČT, jde v případu celkem o čtyři směnky, jejichž uznání a proplacení se Pavel Severa domáhá. Směnky mají dokládat, že ještě jako vlivný politik a člen Poslanecké sněmovny  Severa podnikateli z Litomyšle Zdeňku Švecovi půjčil přes 10 milionů korun. Tomu ale nevěří pozůstalí ani policie.

„Ve verzi prezentované Pavlem Severou existuje celá řada nejasností, rozporů a dále řada přímých důkazů i řada nepřímých důkazů svědčících, že se Pavel Severa dopustil podvodného jednání v souvislosti s opatřením a uplatněním sporných směnek,“ píše se v policejním usnesení o zahájení trestního stíhání.

Policie případ vyšetřovala už dříve, v červnu 2017 ho ale odložila. Na tento postup si poté stěžovala vdova po zesnulém podnikateli. Severa je podezřelý z toho, že Švece, který byl závislý na alkoholu, zmanipuloval. Policie navíc na účtech nedohledala důkaz o údajných převodech. Severa byl navíc v době, kdy měl podnikateli půjčovat, sám zadlužený.

dbr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme