VIDEO: ‚Tahá nás uličkami‘ Policie zveřejnila záznam z nahánění dodávky se syrskými migranty po Praze

V pražských Holešovicích havarovala ve čtvrtek ráno dodávka, která převážela převážně syrské migranty. Policie po pronásledování zadržela nejprve 23 lidí, dalších šest následně odhalil policejní vrtulník. Mluvčí pražských policistů Richard Hrdina Radiožurnálu později oznámil, že se nejspíš podařilo najít i uprchlého řidiče. Nyní mu hrozí vězení. Dodávka nezastavila při běžné kontrole na dálnici D1 nedaleko Prahy.

Video Praha (Aktualizováno: 16:24 12. 8. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„S řidičem byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice. V případě odsouzení může strávit až dva roky za mřížemi. Pokud by se šetřením dokázalo, že takto činil za úplatu, zvýší se trestní sazba až na pět let,“ řekl Radiožurnálu mluvčí pražských policistů Richard Hrdina.

,Jako v kafkovském procesu.‘ Ústavní soud se zastal Iráčana, u kterého není jasné, zda je dospělý

Číst článek

Do jeho pronásledování se zapojilo několik policejních hlídek včetně pohotovostní motorizované jednotky. Dodávka projela přes ulici 5. května a Nuselský most dál až do Argentinské ulice v Holešovicích, kde auto prorazilo závoru u areálu jedné z firem a havarovalo po najetí na kmen stromu.

Pomoc vrtulníku

„Pronásledování probíhalo dále na území hlavního města Prahy. V pražských Holešovicích řidič dodávky prorazil závoru areálu jedné z firem, kde posléze v travnatém porostu s vozidlem havaroval,“ uvedl Hrdina. „Ihned po nehodě začal řidič z místa utíkat a spolu s ním i přibližně 30 migrantů, kteří se ukrývali v nákladovém prostoru,“ dodal.

Po migrantech pátral i vrtulník, díky němuž se podařilo objevit šest migrantů, kterým se podařilo policii uprchnout a schovat se v podrostu. Všechny zadržené lidi si převzala cizinecká policie. „Tyto migranty si na místě převzali policisté z cizinecké policie, kteří budou nyní zjišťovat, zdali mají zažádáno o azyl v některé ze sousedních zemí a jakým způsobem se do České republiky dostali,“ doplnil mluvčí.

V minulém roce policie zadržela 83 Syřanů, kteří Českem nelegálně projížděli. Po Afgháncích, kterých kriminalisté odhalili 129, jsou tak druhou nejpočetnější skupinou. Syřané ale podle policejních statistik nepatří mezi nejčastější migranty, kteří mají zájem v Česku zůstat. V tomto případě šlo vloni většinou o Ukrajince, Moldavany a Vietnamce.

Tomáš Pacovský, onz, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme