Policie představila nový protiteroristický útvar

V Česku ode dneška funguje nový protiteroristický policejní útvar - Národní kontaktní bod pro terorizmus. Jeho úkolem je propojovat víc zdrojů informací a moderními technologiemi působit jako účinná prevence proti případným akcím teroristů. Jádro útvaru tvoří zhruba dvacítka speciálně vyškolených policistů. Jeho členové musí perfektně ovládat jeden cizí jazyk a úspěšně projít prověrkou pro režim tajné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr Ivan Langer a představitelé policie na TK k zahájení činnosti protiteroristického útvaru | Zdroj: ČTK

Proč nový útvar vznikl, a jak bude v praxi terorizmus potírat, vysvětluje náměstek policejního prezidenta pro kriminální policii Jiří Houba: "My jsme schopni vyhodnotit všechny informace, které se vztahují k této problematice. A jsme - jako státní instituce - schopni okamžitě provést reakci a příslušné opatření na to, abychom ta rizika eliminovali nebo jim předcházeli. Případně poté, pokud by došlo k tomuto útoku, abychom byli schopni okamžitě zahájit vyšetřování těchto trestných činů."

V současné době je zhruba polovina z 20 míst protiteroristického útvaru obsazena. "Jsme plně funkční i v tomto stavu. Prověrka na bezpečnostní stupeň tajné trvá rok, proto naplnění všch míst nám bude trvat minimálně do podzimu letošního roku," dodal Houba.

Ministr vnitra v demisi Ivan Langer při zahájení činnosti nového protiteroristického útvaru policie uvedl, že v současné době je situace v Česku z hlediska terorizmu v zásadě klidná.

"Nedisponujeme žádnými informacemi, které by nasvědčovaly o jakékoli zvýšené míře rizika teroristického útoku. Nicméně jsme zapojeni do celosvětového boje proti terorismu, a v tuto chvíli i bezpečnostní složky státu mají k dispozici některé informace, které sdílejí s našimi partnery," uvedl Ivan Langer.

Vybudování nového protiteroristického útvaru, který disponuje nejmodernější technikou, stálo 21 milionů korun. Útvar bude pracovat na široké celoevropské úrovní.

Katka Brezovská, Jan Herget Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme