Policie přestala hlídat exzemanovce Jaroška. Opět požádal o přerušení trestu

Policisté přestali po šesti týdnech střežit ve Fakultní nemocnici v Olomouci odsouzeného bývalého člena Strany práv občanů (dříve Strana práv občanů - zemanovci) Vladislava Jaroška. Vlivný podnikatel, který nenastoupil do vězení, kde si má odpykat šestiletý trest za krácení daní při obchodech s lihem, znovu požádal o přerušení výkonu trestu. ČTK to v pondělí řekla mluvčí brněnského krajského soudu Simona Tesařová. Policisté muže přestali hlídat na základě rozhodnutí soudu, řekla ČTK krajská policejní mluvčí Irena Urbánková.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladislav Jarošek (vpravo) hostil prezidenta Miloše Zemana a hradního kancléře Vratislava Mynáře | Foto: Repro YouTube.com

„Odsouzený Jarošek zažádal ze zdravotních důvodů o přerušení výkonu trestu odnětí svobody. Soud si vyžádal stanovisko vězeňské lékařské komise a následně o žádosti rozhodne," uvedla mluvčí soudu Tesařová. Podotkla, že muž předložil svou zdravotní dokumentaci, kterou zhlédne vězeňská lékařská komise. „Zhodnotí, zda je schopen výkonu trestu v rámci lékařských vězeňských zařízení nebo mimo," doplnila Tesařová. Do doby rozhodnutí jej policisté střežit nebudou, je to podle mluvčí i z ekonomických důvodů.

Hlídali ho do konce srpna
„Střežení osoby ve Fakultní nemocnici Olomouc ze strany policistů Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje bylo dne 31. srpna ukončeno, a to na základě rozhodnutí Krajského soudu v Brně. Střežení osoby bylo prováděno od druhé poloviny měsíce července do 31. srpna," řekla ČTK krajská policejní mluvčí Urbánková.

Soud Jaroškovi za podvod ve výši 70 milionů korun uložil trest šesti let vězení. Podnikatel se proti verdiktu odvolal, ale vrchní soud mu 6. listopadu 2012 trest potvrdil. Jaroškova firma v roce 2003 vyrobila téměř 500 tisíc litrů denaturovaného lihu. „Denaturační proces však nebyl úplný, společnost líh dostatečně neznehodnotila a měla z něj zaplatit spotřební daň. Podnikatel však líh do základu daně nezahrnul. Navíc uváděl, že dál z lihu vyráběl nemrznoucí směs Nemrazol,“ napsala v roce 2010 soudkyně Halina Černá.

Jarošek měl do vězení nastoupit po předchozím přerušení trestu na začátku června, protože se tak nestalo, vydal brněnský krajský soud 20. června příkaz k nastoupení do výkonu trestu. Policie jej poté v nemocnici 19. července zatkla. Jak informoval Zpravodajský web Českého rozhlasu, policie nyní prověřuje, zda svým vyhýbáním se vězení nespáchal další trestný čin. „V případě odsouzeného muže, kterého policisté střežili, byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání," doplnila policejní mluvčí.

Vězení se vyhýbal i dříve
Jarošek se již v minulosti trestu vyhýbal, tři čtvrtě roku se skrýval na Slovensku, kde ho v březnu 2014 zatkla policie v penzionu v okrese Nové Zámky. Evropský zatýkací rozkaz vydal v říjnu 2013 brněnský krajský soud. Loni v květnu mu poté soud trest na rok přerušil kvůli špatnému zdravotnímu stavu.

Podle Českého rozhlasu vyrobila Jaroškova firma v roce 2003 téměř 500 tisíc litrů denaturovaného lihu. Denaturační proces však podle soudu nebyl úspěšný, společnost líh neznehodnotila a nezaplatila z něj spotřební daň, i když z něj vyráběla nemrznoucí směs. Lihovarník a podnikatel podle verdiktu způsobil škodu 70 milionů korun.

Jarošek vlastnil v době svého trestního stíhání vinné sklepy v Mutěnicích na Hodonínsku, kde se vedle vína vyrábí i destiláty. V obci založil místní organizaci SPOZ. Podle dřívějších informací médií jej při té příležitosti v roce 2011, tedy v době, kdy byl již Jarošek nepravomocně odsouzen, navštívil nynější prezident Miloš Zeman. Později se strana od Jaroška prostřednictvím svého tehdejšího předsedy a současného hradního kancléře Vratislava Mynáře distancovala. Mutěnická buňka SPOZ byla v červnu 2012 zrušena.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme