Policie prošetřuje lustrační osvědčení vlivného představitele ČSSD

Policie vyšetřuje na popud ministerstva vnitra pravost lustračního osvědčení člena Ústředního výkonného výboru ČSSD Mariana Kuśe. Místostarostu Českého Těšína a podnikatele Kuśe ministerstvo před časem zveřejnilo mezi spolupracovníky komunistické rozvědky. Ten se ale přesto prokazuje negativním lustračním osvědčením. Navíc právě díky tomu se dostal na kandidátku sociální demokracie v nedávno proběhlých krajských volbách a do severomoravského zastupitelstva se probojoval. Jak zjistil Radiožurnál, ne všechna předkládaná fakta se zakládají na pravdě.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

svazky StB

svazky StB | Foto: Archiv ČRo

Vlivný jednačtyřicetiletý severomoravský politik a podnikatel Marian Kuś figuruje v seznamech spolupracovníků tajné komunistické policie pod krycím jménem Kuzmo. Rozvědka zapsala jako datum zahájení spolupráce s Kuśem patnáctý březen roku 1986. Oficiální závazek s ním tajná policie ukončila 30. srpna 1988. "Nikdy jsem se státní bezpečností nespolupracoval. Problém už řeším, požádal jsem o zpřístupnění svazku a uvidíme co tam bude. Podnikneme právní kroky, aby došlo k určité nápravě."

Připouští přitom, že se o něj Státní bezpečnost před lety zajímala, protože chtěl studovat filozofii a teologii. S komunistickou rozvědkou ale prý vědomě nespolupracoval. Marian Kuś úspěšně kandidoval v nedávno proběhlých volbách do krajských zastupitelstev. Všichni nominovaní politici sociální demokracie museli předkládat lustrační osvědčení a Kuś podle místopředsedy Krajského výkonného výboru ČSSD a šéfa Poslanecké sněmovny Lubomíra Zaorálka tomuto požadavku vyhověl.

Ministerstvo vnitra ale tvrdí, že člověk, jehož jméno je zveřejněno v oficiálních seznamech, negativní lustrační osvědčení dostat nemůže. Protože Kuś figuruje v oficiálních seznamech, nemá tedy na negativní lustrační osvědčení nárok. Co se dá z archivů vyčíst ke Kuśově angažmá vůči komunistické rozvědce popisuje badatel Radek Schovánek, který se touto problematikou zabývá. "Byl evidován jako ideový spolupracovník v 2. polovině 80. let, to znamená, že musel podepsat závazek ke spolupráci, jinak by ho ministerstvo vnitra nezveřejnilo jako spolupracovníka. A podle určitých náznaků se zdá, že byl řízen proti ideologickým centrům emigraci, to je ta část rozvědky, která se zabývala československým exilem."

Jak je tedy možné, že těšínský zastupitel a podnikatel disponuje čistým lustračním osvědčením? Nabízí se několik možných vysvětlení. Marian Kuś má polské předky, jako mnoho dalších lidí na Těšínsku - proto se eš na konci jeho příjmení píše polsky - tedy nikoli s háčkem nad es, ale s čárkou. Z jeho příjmení se proto dají vytvářet různé kombinace. Tentýž Marian Kuś je například v obchodním rejstříku zapsán hned pod třemi příjmeními. Polským Kuś s čárkou nad es, Kuš česky s háčkem nad es a také jako Marian Kus. Podobná situace také provází problém s Kuśovou lustrací. Z jeho lustračního osvědčení je zřejmé, že z příjmení byla vypuštěna čárka nad es a nahražena apostrofem, tedy čárkou až za es. Příjmení se tedy sice čte stejně, ministerstvo vnitra ale připouští, že i drobná změna v příjmení může lustrační proces výrazně ovlivnit.

Na druhou stranu ministerstvo prošetřuje jinou možnost, zda Kuśovo lustrační osvědčení není falešné. Mluvčí ministerstva Marie Masaříková Radiožurnálu řekla, že úřad kvůli této věci podal trestní oznámení. "Ministerstvo vnitra podalo dodnět na policii na neznámou osobu pro podezření na neoprávněné nakládání s veřejnou listinou."

A co si o zmíněných alternativách myslí šéf Poslanecké sněmovny Kuśův severomoravský kolega Lubomír Zaorálek? "To je těžké komentovat, protože si dovedu představit několik hypotéz, jak k tomu došlo. Na mně ale není, abych soudil varianty, jak se to mohlo stát. To, co vy říkáte, má logiku, ale není to něco, na čem bych mohl postavit definitivní závěr. Budeme muset vyčkat na rozhodnutí soudu."

Pokud se případem bude skutečně zabývat soud, může také přijít na to, že by mohli být za chybu při lustraci zodpovědní úředníci ministerstva vnitra. Pravděpodobnost takového zjištění není sice vyloučena, ale je velmi malá. Takže vysvětlovat bude muset nejspíš Marian Kuś. Sociální demokracie má problém s tím, že se do jejích struktur pokoušejí zapojit lidé poskvrnění spoluprací s totalitním režimem, delší dobu. Mladá fronta Dnes nedávno přinesla informaci, že do okruhu lidí, se kterými se radí premiér Stanislav Gross, patří například dlouholetý agent Státní bezpečnosti Jan Oberman. Premiér Stanislav Gross zdůrazňuje, že ne všechny své poradce považuje za přátele, což prý platí například o zmiňovaném podnikateli Obermanovi.

Jan Hrbáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme