Policie prošetřuje vazby lobbisty Janouška na pražský magistrát i jeho nehodu

O obsah hovorů mezi bývalým pražským primátorem Bémem a lobbistou Janouškem se zajímá policie. Analyzuje, jestli aktéři odposlechové kauzy, kterou na etapy zveřejňuje Mladá fronta Dnes, neporušili zákon. Z odposlechů mimo jiné vyplývá, že Roman Janoušek výrazně ovlivňoval dění na pražské radnici, prodeje pozemků nebo například výběr nového šéfa pražské Všeobecné zdravotní pojišťovny. Kvůli odposlechům se v pondělí mimořádně sejde vedení pražské ODS.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie (ilustrační foto)

Policie (ilustrační foto) | Foto: Honza Ptáček | Zdroj: Český rozhlas

„Budeme analyzovat, jestli některý z účastníků, kteří jsou v odposleších jmenováni, nejednal protiprávně. Zejména nás to samozřejmě zajímá v trestněprávní rovině. Pokud by tomu tak skutečně bylo, tak bychom potom mohli zahájit úkony v trestním řízení,“ potvrdila mluvčí policejního prezídia Pavla Kopecká.

Přehrát

00:00 / 00:00

O telefonátech exprimátora Prahy Béma a podnikatele Janouška mluvili na Radiožurnálu poslanec ODS Boris Šťastný, bývalý předseda pražské organizace této strany a advokát, bývalý policejní vyšetřovatel Václav Láska

Janoušek údajně nabádal úředníka magistrátu, aby přehlížel podezřelé smlouvy na projekty. Spolurozhodoval tak o prodeji majetku, územním plánování nebo o vedení akciových společností. Vyplývá to z odposlechů telefonátů z roku 2007, které zveřejnila Mladá fronta Dnes. Exprimátor Pavel Bém se k případu vyjádřil jen prostřednictvím tiskového prohlášení, v němž žádá premiéra a ministra vnitra, aby celou věc nechali prošetřit. Zároveň odmítl, že by podnikatel Janoušek měl nějaký vliv na řízení hlavního města.

Obsah odposlechů je podle Lásky vážný. Ovšem z čistě trestněprávní roviny v nich není nic, na co by se dalo zatím ukázat a říci, že tím byl spáchán trestný čin a spáchala ho konkrétní osoba.

„Policie dostala avízo, že bylo něco velmi nestandardního a pokud bude chtít zahájit nějaké trestní stíhání, bude si teprve muset důkazy, použitelné v trestním řízení, obstarat,“ pokračuje Láska.

Kvůli telefonátům mezi Pavlem Bémem a Romanem Janouškem se v pondělí sejde vedení pražské ODS, kterou donedávna vedl poslanec Boris Šťastný.

„Já ty odposlechy příliš nečtu, protože jsem z principu jsem přesvědčený o tom, že je má řešit především policie a orgány činné v trestním řízení. A mají to být soudy, které mají určit, jestli tam došlo k nějakému závažnému provinění, nebo ne,“ uvádí Šťastný a pokračuje:

Lobbista Janoušek v Praze opilý srazil autem ženu a ujel

Číst článek

„Těžko chtít po politicích, veřejnosti a médiích, aby soudili něco, co má rozhodovat možná policie, možná nezávislý soud. Čili já bych si rád počkal na výsledky nějakého případného šetření a divím se, pokud tam bylo něco závažného nebo nezákonného, že už to, pokud jde o odposlechy tajné služby, nebylo řešeno od roku 2007.“

Druhý rozměr kauzy je podle Šťastného politický rozměr. Tím se bude vedení pražské ODS zabývat v pondělí. Bude se tím zabývat i premiér Nečas.

Bémův přítel prý nabádal úředníky, aby přehlíželi podezřelé smlouvy

Číst článek

„Já jsem se stal šéfem pražské ODS až v roce 2010, nebyl jsem členem předchozího zastupitelstva Prahy. V tomto ohledu je potřeba vždy posuzovat, nakolik měl ten lobbing nějaký výsledek a nakolik ten lobovaný člověk mohl, či nemohl a za jakých případně výhod tomu konkrétnímu lobbistovi vyhovět. A to musí být potom předmětem konkrétní politické odpovědnosti,“ říká Šťastný a dodává:

„Je odpovědností každého politika, jakým způsobem ke vztahu s lobbisty přistupuje a každý z nás musí být schopen odpovědět na konkrétní otázku, zda něco rozhodl ve prospěch nějakého lobbisty, případně zda z toho měl nebo neměl nějakou výhodu. Podle mého názor musíte posuzovat vždy konkrétní případ a konkrétní odpovědnost konkrétního politika.“

‚Zapírání pokračuje. Politici lžou‘

„Slova pana Šťastného jsou z mého pohledu vrchol pokrytectví. Jak funguje Praha, jak funguje duo pana Béma a pana Janouška věděli všichni zainteresovaní, včetně pana Šťastného, včetně pana premiéra Topolánka, myslím, že i včetně současného premiéra Nečase. Zdárně to zapírali a teď, když jsou k dispozici přímé důkazy, tak to zapírání pokračuje. Je to důkaz toho, že nám jsou politici připraveni od rána do večera lhát. A zacházejí s námi tak, jak s námi zacházejí.“

Další faktor celé kauzy je podle Lásky to, že jak z jejich doby, i z toho, jak jsou dávkovány, je zřejmé, že jejich primární cíl není potrestat nějakou trestnou činnost, primární cíl je politický. Nějaký vnitrostranický nebo mezistranický boj. „Ale to nás jako občany asi nemusí zajímat. My bychom se měli hlavně zajímat o tu trestní odpovědnost, která z nich může být odvozena.“

‚Politická zrůda‘

„Na takovou věc narazíme v každém větším městě, zejména ve městech, kde vládla nebo vládne ODS. Praha je ale skutečně specifická v tom, že Pavel Bém byl mnoho let pouhou loutkou nebo poskokem některých lidí. Nazval bych ho dokonce až politickou zrůdou, která se z něj stala. Město skutečně řídil Roman Janoušek,“ tvrdí analytik Miroslav Motejlek ze serveru motejlek.com.

„Tvrzení Pavla Béma, že ho chce někdo odrovnat, je zcela nesmyslné. Pavel Bém je dnes politická mrtvola a o jeho osobu v této hře vůbec nejde. On je skutečně páté kolo u vozu, jako vždycky byl,“ pokračuje Motejlek.

Roman Janoušek je podle něj stále člověkem, který má v Praze velký vliv. Někteří lidé vliv ztratili po vytvoření nové koalice, například pan Palounek nebo pan Hrdlička, ale pan Janoušek si vliv uchoval:

Přehrát

00:00 / 00:00

O vztahu Pavla Béma a Romana Janouška mluvili ve Stalo se dnes na Radiožurnálu analytik Miroslav Motejlek ze serveru motejlek.com a pražský poslanec Marek Benda

„Má ale několik problémů a dnes se to projevilo. Je především těžký alkoholik. Již mnoho let je závislý na alkoholu. Pokud zrovna není opilý, tak je chytrý, dovede číst v lidech, má jisté schopnosti navíc ctí pravidlo, že s každým je třeba se podělit, každého je třeba si zavázat. Tedy toho, koho potřebuje. Mnoho lidí je mu zavázáno.“

Motejlek si myslí, že zveřejnění odposlechů je důsledkem vyřizování účtů mezi pražskými kmotry.

Věc je velmi vážná i podle poslance Marka Bendy z pražské ODS: „Všichni ti lidé, kteří jsou v odposleších zmiňováni, nemají nyní na chod Prahy žádný vliv. A je to zásluhou ODS, nikoliv médií. Je to zásluhou vnitřních změn, které ODS za poslední dva roky provedla. Je to spíš o tom, jakým způsobem se zachovat k Pavlu Bémovi, jakým způsobem se bavit o jeho další budoucnosti. Ale to je asi hodně na něm. Mám celoživotní zásadu, že do lidí, kteří leží na zemi, nekopu.“

Opilý řidič

Podnikatel a vlivný lobbista Janoušek má na krku i jiné potíže. Ujel totiž od dopravní nehody a vážně přitom zranil řidičku nabouraného auta. Nadýchal pak téměř dvě a čtvrt promile alkoholu. Policisté už zahájili trestní řízení pro podezření z několika trestných činů.

„Podle toho, co jsem viděl ve zprávách, si myslím, že v tomto případě by se nemusela posuzovat jen klasická dopravní nehoda, kde je možný trest při zranění až pět let, ale pokud by se usoudilo, že zranění řidičky, co chtěla pana Janouška zadržet, byl úmyslný čin, úmyslné ublížení na zdraví s vážnými následky, tak by byl možný trest daleko vyšší,“ uzavírá Láska.

Viktorie Hošková, Jan Piroch, David Šťáhlavský, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme