Policie provedla rekonstrukci schůzky v kauze Kořistka

Policisté dnes v ostravském supermarketu rekonstruovali klíčovou schůzku z korupční kauzy Kořistka. Právě v kavárně nákupního centra měl lobbista Jan Večerek a poradce šéfa ODS Marek Dalík nabídnout unionistickému poslanci úplatek, když nepodpoří novou vládu. Trestní stíhání proti oběma mužům bylo nakonec zastaveno.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

policejní rekonstrukce schůzky | Foto: ČTK

Nikdo z trojice hlavních aktérů se vyšetřovacího pokusu nezúčastnil. Na místě byl jen bývalý novinář a spisovatel vědecko-fantastické Ladislav Sommer, jenž tvrdí, že byl svědkem schůzky.

Sommer se policii přihlásil téměř rok po začátku kauzy a vypověděl, že slyšel jak mezi trojicí mužů padají slova "deset miliónů". Policisté proto dnes v uzavřeném supermarketu celou situaci i s figuranty zkusili napodobit a natočit na záznam.

Podle šéfky ostravského státního zastupitelství Tamary Kornasové zatím nelze oficiálně říct, zda Sommer mohl rozhovor slyšet. "Zkoušeli jsme různé varianty a s různou hlasitostí hudby a figurantů. Byl čten text a on pak říkal, co slyší," řekla. Dodala, že vyhodnocení záznamů bude mít k dispozici do několika dnů.

Podle Kornasové se Dalík s Večerkem vyšetřovacího pokusu odmítli zúčastnit. "Omluvili se oficiální cestou," řekla. S jejich přítomností ani nepočítala. "Už dříve se vyjádřili, že se nehodlají účastnit dalších úkonů," vysvětlila.

Kořistka tvrdí, že mu Dalík s Večerkem během schůzky nabídli deset milionů korun a místo velvyslance v Bulharsku. Na oplátku od něj očekávali, že nepodpoří vládu. Kořistka pokus o uplácení policii oznámil s několikatýdenním zpožděním.

Policie Dalíka s Večerkem zadržela loni 30. září. Po dvou dnech je propustila, protože Okresní státní zastupitelství v Ostravě nesouhlasilo s uvalením vazby. Předchůdce Kornasové Josef Bláha nakonec obvinění zrušil, protože neshledal podezření ze spáchání trestného činu. Případ byl odložen.

Policie se k němu vrátila znovu až v okamžiku, kdy se jí po roce vyšetřování přihlásil nový svědek Sommer. Ten se mimo jiné soudí se státem o 50 milionů korun a nedávno byl odsouzen k podmíněnému trestu za neplacení výživného.

Andrea Čánová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme