Policie provedla rekonstrukci schůzky v kauze Kořistka

Policisté dnes v ostravském supermarketu rekonstruovali klíčovou schůzku z korupční kauzy Kořistka. Právě v kavárně nákupního centra měl lobbista Jan Večerek a poradce šéfa ODS Marek Dalík nabídnout unionistickému poslanci úplatek, když nepodpoří novou vládu. Trestní stíhání proti oběma mužům bylo nakonec zastaveno.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

policejní rekonstrukce schůzky | Zdroj: ČTK

Nikdo z trojice hlavních aktérů se vyšetřovacího pokusu nezúčastnil. Na místě byl jen bývalý novinář a spisovatel vědecko-fantastické Ladislav Sommer, jenž tvrdí, že byl svědkem schůzky.

Sommer se policii přihlásil téměř rok po začátku kauzy a vypověděl, že slyšel jak mezi trojicí mužů padají slova "deset miliónů". Policisté proto dnes v uzavřeném supermarketu celou situaci i s figuranty zkusili napodobit a natočit na záznam.

Podle šéfky ostravského státního zastupitelství Tamary Kornasové zatím nelze oficiálně říct, zda Sommer mohl rozhovor slyšet. "Zkoušeli jsme různé varianty a s různou hlasitostí hudby a figurantů. Byl čten text a on pak říkal, co slyší," řekla. Dodala, že vyhodnocení záznamů bude mít k dispozici do několika dnů.

Podle Kornasové se Dalík s Večerkem vyšetřovacího pokusu odmítli zúčastnit. "Omluvili se oficiální cestou," řekla. S jejich přítomností ani nepočítala. "Už dříve se vyjádřili, že se nehodlají účastnit dalších úkonů," vysvětlila.

Kořistka tvrdí, že mu Dalík s Večerkem během schůzky nabídli deset milionů korun a místo velvyslance v Bulharsku. Na oplátku od něj očekávali, že nepodpoří vládu. Kořistka pokus o uplácení policii oznámil s několikatýdenním zpožděním.

Policie Dalíka s Večerkem zadržela loni 30. září. Po dvou dnech je propustila, protože Okresní státní zastupitelství v Ostravě nesouhlasilo s uvalením vazby. Předchůdce Kornasové Josef Bláha nakonec obvinění zrušil, protože neshledal podezření ze spáchání trestného činu. Případ byl odložen.

Policie se k němu vrátila znovu až v okamžiku, kdy se jí po roce vyšetřování přihlásil nový svědek Sommer. Ten se mimo jiné soudí se státem o 50 milionů korun a nedávno byl odsouzen k podmíněnému trestu za neplacení výživného.

Andrea Čánová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme