Policie prověřuje okolnosti vzniku tragického požáru

Policisté stále neznají totožnost čtyř mužů, kteří včera v podvečer zemřeli při požáru zahradní chatky nedaleko staveniště dálničního přivaděče v Ostravě. Pitvy těl zatím provedeny nebyly. Jejich první výsledky by policie mohla znát zřejmě nejdřív v pondělí. Dnes ráno policisté znovu prohledávali místo neštěstí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

hasiči na Ostravsku | Zdroj: ČTK

Prozatímní výsledky vyšetřování nenasvědčují tomu, že by zahradní chatku někdo zapálil úmyslně. Policie ale přesto dosud nevyloučila možnou násilnou smrt a dál s touto verzí pracuje. Vyslýchá také řadu svědků.

"Pláču, protože jsem tu partu dobře znal. Pomohli mi, když jsem to nejvíce potřeboval," říkal 67letý muž původně ze Slovenska, když opouštěl místo tragédie. S lidmi, kteří uhořel se kamarádil. V bývalé zahrádkářské kolonii měl psa. Odpoledne s ním šel na procházku, a když se vrátil na místě už byli hasiči.

"Zjistili, že hoří jedna celá chatka a částečně už hoří stěna druhé. Při dohašování tohoto požáru objevili v hořící chatce dvě těla, při dalším průzkumu potom našli ještě další dvě těla mrtvých bezdomovců," říká mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Faster.

Asi i s trochou štěstí požár bez viditelných šrámů přežili dva muži, kteří malou osadu za drátěným plotem a poté i obehnanou policejními páskami a neprůhlednými plachtami hasičů, opouštěli o několik hodin později. Jeden z nich měl na nohou jen papuče a vypadal jako by se právě probudil. Ani jeden ale nechtěl o tragédii mluvit.

Od vidění muže žijící v chátrajících chatkách znal hlídač nedalekého staveniště. Občas prý popíjeli, problémy s nimi ale nikdy neměl. "Tady jezdili, co chvíli tady byli. Po lese sbírali dřevo," řekl.

Kriminalisté zatím totožnost čtyř mrtvých mužů neznají. Pomůže jim soudní pitva. "Požár s největší pravděpodobností vznikl od přímého ohně. Prověřovanými verzemi jsou možný vznik požáru od cigarety, popřípadě od svíčky nebo od kamen," říká mluvčí ostravských policistů Gabriela Holčáková.

Neziskové organizace potvrzují, že i v krutých mrazech mnoho bezdomovců odmítá nabídku jejich nocleháren a přespávají v podobných objektech, kde si topí a svítí, jak se dá. Často se totiž nechtějí přizpůsobit režimu azylových zařízení. Podobnou zkušenost má i vedoucí ostravského azylového domu Antonín Plachý.

"Přespávají v různých garážích a podobných stavbách. Jejich prioritou je jakýmkoliv způsobem se zahřát. Když do toho vstoupí alkohol, tak padají i ty nejposlednější zábrany, nedávají pozor, usnou a pak z toho bývají takové tragédie," upozornil Plachý.

Požáry provizorních domovů, při kterých zemřou bezdomovci, nejsou pro hasiče ani policisty výjimkou. V Moravskoslezském kraji se s podobným případem setkali naposledy v říjnu, kdy našli ohořelé tělo 43letého muže na spáleništi po malé dřevěné chatce na okraji Frýdku-Místku.

Silvie Mikulcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme