Policie prověřuje úplatkářství ve správě vodních toků

Protikorupční policie prověřuje podezření z přijímání úplatku a podplácení v Zemědělské vodohospodářské správě. Detektivové získali poznatky o možné korupci ve vodohospodářské správě už loni. Letos koncem března požádali ministerstvo zemědělství, pod které správa spadá, o dokumentaci k několika zakázkám. Není to poprvé, co se podezření z korupce v souvislosti se zmiňovanou institucí objevilo.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

peníze, úplatek

peníze, úplatek | Foto: Rádio Praha

Zemědělská vodohospodářská správa zabezpečuje a udržuje malé vodní toky, vodní nádrže a meliorační zařízení. Do této nepříliš známé státní instituce směřují rok co rok stamilióny státních peněz, ročně má na výdaje kolem 350 miliónů korun. A ty se pak porcují ve výběrových řízeních - například na regulaci vesnických potoků tak, aby při povodních neohrozily lidské životy. Peníze jsou určeny i na likvidaci následků živelních pohrom.

Majetek správy dosahuje miliardových hodnot. Patří do něj desítky malých vodních nádrží, hospodářské budovy, ale i honosné vily. Na podezření z korupce narazila policie už loni na podzim, koncem března si přes ministerstvo zemědělství vyžádala dokumentaci k několika zakázkám: jedná se o nákup automobilů a některé stavební kontrakty - například rekonstrukci elektroinstalace a zabezpečovacích systémů centrály vodohospodářské správy v Českých Budějovicích.

Policie informace potvrdila

Mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek informace Českého rozhlasu potvrdil, s ohledem na probíhající vyšetřování ale odmítl být konkrétnější. "My máme v této věci zahájené některé úkony. Pochopitelně, že u každého odhalování korupce spolupracujeme s některými dalšími orgány. Pokud se dotazujete na tuto věc, tak my jsme ve styku i s ministerstvem zemědělství. Já vám nemohu sdělovat, jaké konkrétní úkony byly provedeny, ale spolupracujeme i s ministerstvem zemědělství."

Když jsme zmínili jednu firmu, která je podle neoficiálních informací v hledáčku detektivů, Skřepek ji odmítl potvrdit: "V tuto chvíli já nemohu označovat žádnou konkrétní firmu, ani žádnou osobu, protože by mohlo potom dojít ke ztotožnění osob, o které se tam jedná." Zároveň policie nechtěla komentovat poznatky, jak vysoké měly údajné úplatky, které prověřuje, být.

Ministerstvo se případem nezabývá. Nemá dokumenty

Zástupce ministerstva zemědělství Petr Vorlíček Českému rozhlasu řekl, že ministerský odbor supervize se zatím tímto případem nemůže zabývat, protože ministerstvo policii předalo originály dokumentace z vodohospodářské správy:

"Já mohu potvrdit, že policie si od ministerstva zemědělství dokumentaci k výběrovým řízením v Zemědělské vodohospodářské správě vyžádala. My jsme je neměli k dispozici, museli jsme oslovit ředitele této instituce, ty dokumenty jsme převzali, a to je i důvod, že náš odbor auditu se tou věcí nezabývá, neboť tu dokumentaci nemáme, má ji v tuto chvíli policie."

Timmermansová: Nevím o tom, že by policie někoho předvolala

Šéfka kanceláře ředitele vodohospodářské správy Jana Timmermansová Rádiu Česko řekla, že zatím neví o tom, že by byl někdo z úředníků, kteří o zakázkách rozhodovali, předvolán k podání vysvětlení nebo k výslechu:

"V této věci vám řeknu, že policie si vyžádala některé veřejné zakázky na stavby a na dodávky, ale jestli byl někdo pozván k vyjádření, o tom já nic nevím. To by ti lidé dostali předvolání. Já nevím, že by ho někdo dostal, což ale neznamená, že se tak nestalo."

Korupce se v roce 2004 neprokázala

Na podivné praktiky při přidělování zakázek na Zemědělské vodohospodářské správě poukázaly už v roce 2004 Hospodářské noviny. Korupci se ale tehdy prokázat nepodařilo.Vodohospodářská správa tehdy přidělila téměř polovinu zakázek firmě Eko-les rekultivační, která neměla na vodohospodářské stavby vybavení. Společnost pak podle listu zakázky obratem poskytla dalším firmám a za zprostředkování zinkasovala provize.

Tuto informaci potvrdil kontrolor vodohospodářské správy Jan Hošna. "Tím, že firma sama zadává zakázky dalším, prodražuje podle našich odhadů práce až o třetinu," řekl Hospodářským novinám Hošna. Eko-les byl úzce napojen na lidi kolem tehdejšího ministra zemědělství a dnes hejtmana Moravskoslezského kraje Jaroslava Palase.

Firmu totiž založila akciová společnost České lesy, v jejímž představenstvu působil Palasův někdejší poradce Vojtěch Slówik.

Přehrát

00:00 / 00:00

Policie prověřuje úplatkářství ve správě vodních toků. Podrobnosti má reportér Rádia Česko Jan Hrbáček.

Jan Hrbáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme