Policie prověřuje, za co advokát Švarc inkasoval miliony od Fajádovy rodiny

Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu prověřují, za co dostal advokát Jan Švarc těsně před únosem v Libanonu skoro pět milionů korun. Českému rozhlasu to řekly zdroje z bezpečnostních složek. Švarc prý 200 tisíc amerických dolarů v hotovosti získal od rodiny Libanonce Alího Fajáda.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libanonec Alí Fajád (na archivním snímku z 18. 12. 2014)

Libanonec Alí Fajád (na archivním snímku z 18. 12. 2014) | Zdroj: ČTK

Policie pracuje s variantou, že peníze Švarc z Fajáda vylákal za příslib, že ho Česko nevydá do Spojených států.

Advokát to striktně odmítá. Tvrdí, že 200 tisíc amerických dolarů byla odměna za právní služby.

Přehrát

00:00 / 00:00

Policie prověřuje, za co advokát Švarc inkasoval miliony od Fajádovy rodiny. Podrobnosti zjišťovala Markéta Chaloupská

„Řekl jsem několikrát, že to bylo za právní služby a že bych je přivezl do Prahy, kdyby mně je někdo neukradl. Já nevím, co je tady za problém,“ uvedl.

Smlouvu prý měl uzavřenou pouze ústní formou. Během svého únosu ale Švarc údajně o peníze stejně jako o fakturu přišel.

Fajádův obhájce Vladimír Řičica nicméně Radiožurnálu řekl, že jeho bývalý podřízený neměl žádné právo inkasovat od Fajáda jakékoliv peníze.

„Mám za to a jsem přesvědčen, že nebylo v jeho kompetenci dojednávat žádné honoráře ani inkasovat žádné peníze. Jeho právem bylo potom eventuálně vyúčtovat mně náklady a já bych je eventuálně vyúčtoval klientovi,“ uvedl Řičica.

Česko Fajáda stíhat nemohlo, odmítá kritiku ministerstvo spravedlnosti

Číst článek

Stejně tak zpochybňuje Švarcova slova o tom, že Fajádova obhajoba měla celkem vyjít na 40 milionů korun a pět milionů byla jen záloha.

Policie pouze potvrdila, že se okolnostmi únosu pěti Čechů zabývá. Konkrétní být ale mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták nechtěl. „Ve fázi prověřování je celý případ, takže se k ničemu opravdu vyjadřovat nebudeme,“ řekl.

Češi byli v zajetí sedm měsíců, na svobodu se dostali na začátku února. V ten samý den, kdy se pětice mužů vrátila do Prahy, byl Fajád propuštěn z české vazby. Oficiální místa ale zatím odmítají komentovat, jestli šlo o výměnu.

ČRo, Markéta Chaloupská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme