Policie prověřuje zásah na demonstraci proti islámu. Šibenice vadí i ministrovi vnitra

Policie čelí kritice kvůli včerejší demonstraci proti islámu a migraci na pražském Můstku. Její účastníci nesli makety šibenic s nápisem „za vlastizradu“ a vykřikovali hesla, která se dají považovat i za rasistická. Prezidium teď zkoumá, jestli neudělali policisté na místě chybu, když proti těmto lidem nezasáhli. Vysvětlení chce po Policejním prezidiu i ministr vnitra.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace proti imigraci, proti kvótám a za vystoupení z EU v Praze

Demonstrace proti imigraci, proti kvótám a za vystoupení z EU v Praze | Zdroj: ČTK

Podle ministra vnitra Milana Chovance z ČSSD šibenice k demokracii nepatří.

„Požádal jsem o vysvětlení policii, žádal jsem ji o vysvětlení už včera v době zásahu. Tehdy mi tvrdili, že právní kvalifikace neumožňuje, aby zasáhli proti tomuto fenoménu, tedy proti šibenicím, ne proti vlastnímu shromáždění,“ uvedl.

Na nečinnost policie si nestěžoval jen ministr vnitra, ale už na místě účastníci protidemonstrace, kteří migranty hájili. Proč, vysvětlil sociolog a člen zastupitelstva Prahy 2 Michal Uhl.

„Myslím si, že tam byly dva problémy. Jednak byly excesy jednotlivců, například symboly, které vyhrožovaly smrtí a které odkazovaly k porušování práv a svobod. Druhý rozměr je samotné prohlášení organizátora akce, který na mikrofon řekl, že si nepřejeme, abychom tady měli nějaké čmoudy a že vezmeme zákon do vlastních rukou.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Policie čelí kritice kvůli pražské demonstraci proti islámu a migraci. Podrobnosti zjišťovala Věra Masopustová

Na demonstraci dohlíželi úředníci pražského magistrátu, kteří mají ze zákona možnost ji ukončit, pokud někdo poruší zákon. Podle mluvčího hlavního města Víta Hofmana ale šlo jen o výstřelky jednotlivců.

„Pokud došlo k nějakým prohřeškům ze strany neorganizovaných jednotlivců, například formou maket šibenic či jiných symbolů, nemá magistrát hlavního města pravomoc tyto jednotlivce sankcionovat. To spadá do gesce Policie České republiky,“ tvrdí Hofman.

Makety šibenice jsou pro nás nový prvek, říká policie

Policie ale zatím žádné pochybení svých lidí při demonstraci nevidí, zásah nicméně podle mluvčího Tomáše Hulana prošetřuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Měla policie zakročit proti demonstraci, protože se na ní objevily šibenice? Radiožurnál se ptal odborníka na extremismus Miroslava Mareše

„Z dosavadních zjištění a dostupných informací nevyplývá, že by kterýkoliv ze zasahujících policistů pochybil. Postup policejních složek v průběhu opatření a veškerý dokumentační materiál však důsledně prověřuje odbor vnitřní kontroly. Zároveň jsme do této chvíle nepřijali vůči včerejšímu postupu policistů jakoukoliv stížnost,“ řekl Radiožurnálu Hulan.

V tuto chvíli tedy policie zkoumá záznamy a její experti na právo zase šibenice. Přesněji, jak se mají policisté v takových případech zachovat. Nošení makety šibenice je totiž podle vyjádření policie nový prvek a policisté na něm zatím neviděli nic protiprávního. Výsledky šetření dostane ministr vnitra na stůl do konce příštího týdne.

Přehrát

00:00 / 00:00

K tématu debatu debatovali na Radiožurnálu také sociolog Michal Uhl a Marek Černoch z hnutí Úsvit

Podle politologa a odborníka na extremismus Miroslava Mareše je pro policisty na místě těžké odhadnout, zda už se jedná o porušení zákona.

„Limity svobody projevu, svobody shromažďování nejsou nastaveny příliš jasně a najít tam ten odpovídající model může být složité,“ říká Mareš. „Je třeba to propojit s celkovým vyzněním demonstrace, třeba s projevy, které hlásají ti, kteří šibenice nesou, případně s tím, co je na nich napsáno. Říci, že když se na veřejnosti objeví šibenice, tak byl automaticky spáchán trestný čin nebo přestupek, nelze,“ podotkl.

Demonstrace proti imigraci, proti kvótám a za vystoupení z EU v Praze | Foto: ČTK

Podle policejního odhadu přišlo na Václavské náměstí v Praze na demonstraci proti imigraci, proti kvótám a za vystoupení z Evropské unie asi 700 lidí. Po úvodních proslovech protestující zamířili k Úřadu vlády. Na akci promluvil i poslanec Tomio Okamura z hnutí Svoboda a přímá demokracie.

Na Václavské náměstí dorazila také asi dvacítka proimigračních aktivistů. Obě skupiny od sebe oddělili těžkooděnci. Policisté také zadrželi pět lidí, podle Policejního deníku čtyři pro přestupkové jednání a jednu osobu pro podezření z trestného činu násilí proti úřední osobě.

Věra Pfeifferová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme