Policie rozbila gang výrobců amfetaminu, laboratoř měla produkci za miliardu

Policie odhalila první českou drogovou laboratoř na výrobu amfetaminu. Vyrobila nejméně 3,5 tuny drogy za téměř miliardu korun. Při rozsáhlé mezinárodní akci policejní týmy zatkly sedm lidí. Čtyři z nich jsou ve vazbě v Česku. Další tři ve Švédsku, které je během několika týdnů vydá. Obviněným hrozí podle státní zástupkyně 10 až 18 let vězení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jakub Frydrych | Foto: Filip Jandourek

Policisté vyrážejí dveře a jdou si pro nic netušící podezřelé. Než si vůbec stačí uvědomit, co se děje, už leží tváří k zemi. Tak vypadá jedna z razií na policejních záběrech. Akci předcházelo dvouleté shromažďování důkazů. Na jeho konci je vůbec první odhalená varna amfetaminu v Česku.

„Laboratoř tak, jak byla zajištěna v centru Jablonce nad Nisou, podle prvotních znaleckých odhadů z odpadních látek, které byly na místě zajištěny, vyprodukovala nejméně 3,5 tuny amfetaminu. Ten byl následně převážně kurýry převážen do Švédska,“ říká ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.

Přehrát

00:00 / 00:00

Skupina nepoužívala mobilní telefony ani internet, členové se scházeli osobně, říká reportér Václav Štefan

Ve Švédsku toto množství drogy prodali v přepočtu zhruba za miliardu korun. Při rozsáhlé mezinárodní akci policejní týmy zatkly celkem sedm lidí. Čtyři z nich jsou ve vazbě v Česku. Další tři ve Švédsku, které je během několika týdnů vydá, míní liberecká státní zástupkyně Petra Žílová.

„Dva pachatelé, kteří byli zadrženi na území ČR z těch čtyř, se k trestné činnosti částečně doznali. Obvinění jsou ohroženi trestní sazbou 10 až 18 let,“ uvedla Žílová.

Podle ní je ale vyšetřování teprve na začátku. Kriminalisté dodávají, že gang fungoval nejméně pět let a všichni jeho členové měli pečlivě rozdělené úlohy. Hlavní organizátor zajišťoval financování gangu a objednával drogu, další obvinění řídili kurýry, distribuci nebo vyráběli drogy.

Petra Žílová | Foto: Filip Jandourek

Gang se vyhýbal elektronickému spojení

Skupina nepoužívala mobilní telefony ani internet, členové se scházeli osobně na různých místech Evropy. Policie proti nim zasáhla 6. a 7. července.

„Akce samotná pro českou policii začala na jaře 2014, kdy jsme se spojili se švédskými kolegy a potvrdili jsme si vzájemná podezření, že se konkrétní osoby dopouštějí konkrétní trestné činnosti. Následně byl založen společný vyšetřovací tým,“ dodává šéf protidrogové centrály Frydrych.

Údajného hlavního organizátora zatkla švédská policie. Tamní kriminalisté všechny tři podezřelé znali už z dřívějška.

„V této zločinecké síti jsou to špičky organizace. Dělají to už po dlouhou dobu. Nemají žádné legální příjmy, ale jsou bohatí a mají vysoký životní standard,“ říká švédský vyšetřovatel Jimmy Arkenheim.

České části gangu policie zabavila auta, nemovitosti a hotovost za víc než 16 milionů korun. V mezinárodním policejním týmu byly kromě Čechů a Švédů taky kriminalisté z Maďarska.

Jakub Frydrych a detektivní inspektoři ze Švédska | Foto: Filip Jandourek

Václav Štefan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme