Policie se během Velikonoc zaměřuje hlavně na alkohol za volantem

Policie o velikonočních svátcích posílila hlídky na silnicích v celé republice. Do terénu vyrazilo zhruba 1500 policistů, kteří kontrolují především alkohol za volantem. Zaměřují se ale také na nejčastější přestupky, jako je překročení rychlosti, nepoužívání bezpečnostních pásů a telefonování za jízdy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dopravní policie při kontrole (ilustrační ofot) | Foto: Honza Ptáček | Zdroj: Český rozhlas

Také v Královéhradeckém kraji je o velikonočním víkendu na silnicích více policistů, než bývá zvykem.
Víkendové svátky jsou tradičně spojené se zvýšeným požíváním alkoholu.

„Ve zvýšené míře budeme více kontrolovat nejen řidiče motorových vozidel, ale i cyklisty, jestli před jízdou nepožili alkohol,“ vysvětluje Ivana Ježková z krajské policie. Policisté budou kontrolovat způsob jízdy, nesprávné předjíždění, ale i dodržování povolené rychlosti nebo použití bezpečnostních pásů. Nejvíce se ale zaměří právě na alkohol.

Přehrát

00:00 / 00:00

O velikonočních akcích dopravní policie informoval redaktor Ondřej Vaňura

„Skutečně se nám to osvědčilo. Řidič si dávají pozor, uvědomují si, že by se jim nemuselo vyplatit přejet i malý kousek vzdálenosti, z jedné koledy na druhou,“ říká Ježková.

Dobré je uvědomit si i to, že s alkoholem v krvi nesmí řidič usednout ani na kolo. „Samozřejmě cyklista nemůže přijít o řidičák, protože není řidič motorového vozidla, ale je ohrožen naprosto stejnou pokutou jako řidič včetně správního řízení,“ upozorňuje Ježková.

Kolik přesně dopravních policistů bude v Královéhradeckém kraji v době Velikonoc v terénu, prozrazovat nechce. „Tyto dopravně-bezpečnostní akce budou probíhat ve všech okresech Královéhradeckého kraje a můžeme říct, že se s nimi mohou potkat na jakékoli silnici,“ sděluje pouze.

Nebezpečný zbytkový alkohol

A jak si tedy má být řidič jistý, že už je úplně střízlivý? „Určitě doporučuji alkotester, kterých je dnes na trhu několik druhů. Jsou běžně dostupné. Je to dobrá věc, která řidiči orientačně ukáže, zda už je způsobilý k jízdě, zda nějaký alkohol v krvi ještě nekoluje,“ radí policistka. I takzvaný zbytkový alkohol je totiž velmi zrádný.

„Zbytkový alkohol je stejně nebezpečný jako třeba alkohol nad jednu promili. U nás stále existuje takzvaná n nulová tolerance, čili pokud naměříme, tak opravdu řidič má veliký problém,“ dodává Ivana Ježková. Pokud tedy víte, že hned druhý den ráno po koledě budete muset řídit, lepší bude na velikonoční pondělí odpoledne raději alkohol vůbec nepít.

Alkohol odbourává každý člověk jinak, ale jeho odbourávání nelze nijak urychlit. Na odbourání jednoho desetistupňového piva potřebuje náš organismus zhruba dvě hodiny. Podle Tomáše Zimy z Lékařské fakulty Univerzity Karlovy tuto dobu neurychlí ani osvědčené polévky nebo káva, zvláště v případě většího množství vypitého alkoholu.

Alkohol | Foto: Tomáš Kohout

„Alkohol dehydratuje, takže doplnění tekutin polévkou je dobré pro organismus, začne se cítit lépe. Doplníte vodu, doplníte ionty. Ztrácí se řada iontů, sodík, draslík, hořčík a další minerály, zase je doplníte. Káva může povzbudit, ten organismus se může cítit ‚dobře‘, ale hladina alkoholu přetrvává a stále stabilně klesá,“ vysvětluje.

Mezi řidiči vžitá poučka, že jedno pivo rovná se 0,2 promile a za dvě hodiny mohou jet, navíc neplatí. Záleží na řadě faktorů.

Alkohol se pojí i s únavou

„Zhruba 0,2 promile alkoholu v krvi může být jedno 10stupňové pivo nebo dvě deci vína nebo jedna malá odlivka destilátu. Ta hodnota může být klidně při tom vrcholu v některých případech klidně 0,35 – třeba u ženy, nalačno, rychle vypité, ve špatné zdravotní kondici,“ informuje lékař.

„Alkohol se odbourává rychlostí 0,12 až 0,2 gramů na kilogram alkoholu za hodinu,“ potvrzuje Michal Beran z Nemocnice na Bulovce.

Zbytkový alkohol po dlouhé oslavě řidiče ovlivňuje stejně jako bezprostředně poté, co ho vypije. Navíc se k němu přidává únava, i proto je dobré po dlouhé oslavě, zda usednout za volant.

„Pokud někdo večer bouřlivě oslavuje nebo popíjí, je lépe třeba i dopoledne vůbec neřídit. Protože hodnoty alkoholu přetrvávají po řadu hodin. A jestliže se hovoří o té toleranci 0,24, tak to průměrný zdravý jedinec metabolizuje za dvě hodiny,“ dodává Tomáš Zima.

Petr Jansa, Ondřej Vaňura, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme