Policie se dostala k vrcholu pyramidy výrobců nelegálního alkoholu

Policie uzavírá první fázi vyšetřování metanolové kauzy. Veřejnost chce s výsledky seznámit zítra. Oznámil to policejní prezident Martin Červíček.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policejního prezidenta Petra Lessyho nahradil ve funkci jeho náměstek Martin Červíček | Foto: ČTK

„My jsme se po relativně krátké době dostali k předpokládanému vrcholu pyramidy. Máme jasno, neřešíme už další verze, soustředili jsme se jen na jednu. V tuto chvíli probíhají úkony v trestním řízení, které jsou nutné, aby nebyl zmařen účel trestního řízení, řekl v České televizi policejní prezident.

Současně ale dodal, že kriminalisté ještě nejsou u konce a budou se případy nelegálně vyráběného alkoholu dál zabývat. Jakékoli detailní zveřejnění by ale podle něj mohlo ovlivnit průběh trestního řízení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vývoj metanolové kauzy sleduje zpravodaj Petr Medek

„Prosím vás o zbytek trpělivosti. Nikdo nemá zájem na tom, abychom znehodnotili poslední fázi. Vyčkejme a pravděpodobně zítra odpoledne budeme schopni seznámit se zásadnějšími výsledky veřejnost“.

Výrazný posun ve vyšetřování podle Červíčka přinesla čtvrteční akce zlínských kriminalistů, při které zajistili v Opavě 6 tisíc litrů podezřelé tekutiny. Má jít o metylalkohol k výrobě nemrznoucích směsí.

„Ta kauza nám poskytla mnoho informací a naznačila mnoho souvislostí, které se dotýkají nelegálního trhu s alkoholem,“ potvrdil Červíček.

V barelech, které policie zabavila v Opavě, je metanol. Potvrdila to firma, která ho skladovala

Číst článek

Policie doposud obvinili 41 lidí, 17 z nich skončilo ve vazbě. Nejvíc obviněných je z Moravskoslezského kraje. Další jsou ze Zlínského, Jihomoravského, Olomouckého a Karlovarského kraje.

Dvě třetiny ze zadržených mají přímou souvislost s metylalkoholovou aférou, zbytek jsou nelegální výrobci, kteří uvízli v policejních sítích.

Ukončení částečné prohibice se po zítřejším vystoupení policie očekávat nedá. Musí se nejprve zajistit, aby se na pulty obchodů a do restaurací nevrátily závadné lahve. Budou se muset například vyměnit kolky, zatím si jich likérky objednaly 20 milionů. Ve středu by vláda mohla zákaz zmírnit.

Západočeská univerzita se chystá zdarma testovat alkoholické nápoje

Číst článek

Kvůli zákazu prodeje tvrdého alkoholu každý den rostou ztráty legálním výrobcům. Zítra proto chtějí jednat o možných kompenzacích. Ztráty sčítají také restaurace. Asociace hotelů a restaurací odhaduje škody jen u svých členů na 40 milionů korun denně, propad tržeb je u nich asi pětinový. Stát vyčíslil ztrátu na daních na tři čtvrtě miliardy korun měsíčně.

„Podle našich domněnek se zahraničního alkoholu tato problematika vůbec netýká. Tady dneska leží vlastně čtyři miliony litrů alkoholu jenom v restauracích, z nichž se domnívám, že 30 procent může být právě ze zahraniční produkce,“ upozornil prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek. Podle něj by měl stát jako kompenzaci ušlých zisků poskytnout úlevy.

Ve chvíli, kdy ministr zdravotnictví Leoš Heger z TOP 09 oznámí změnu mimořádného opatření, budou se moci statisíce lahví vrátit zpět do regálů. Ministr zemědělství Petr Bendl z ODS pak doufá, že zákaz na dovoz českého alkoholu odvolá i Slovensko a Polsko.

„Předpokládám, že v okamžiku, kdy my rozvolníme a ubezpečíme nejenom naše zákazníky a českou veřejnost, ale i zahraniční, že vše je v pořádku a pod kontrolou dozorových orgánů, že to uvolnění udělají i naši kolegové na Slovensku a v Polsku,“ řekl v České televizi.

Igor Maňour, Petr Medek, Tereza Bartůňková, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme