Policie se omluvila za zatajení kokainu ve Sněmovně. ‚Omluva je nutné minimum,‘ reaguje Pekarová

  • Rok a půl tajila Ochranná služba Policie České republiky před vedením Poslanecké sněmovny, že nalezla v budově dolní komory po jednom z nočních jednání papírek se zbytky kokainu.
  • Server iROZHLAS.cz teď získal dopis, ve kterém se ředitel služby za tuto „ojedinělou záležitost ve vzájemné komunikaci“ omlouvá vedoucímu kanceláře Poslanecké sněmovny Martinu Plíškovi.
  • „Omluva je nutné minimum,“ reaguje předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) s tím, že očekává nastavení takových postupů, aby se podobná situace už neopakovala.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ilustrační foto

Ochranná služba Policie České republiky u Poslanecké sněmovny | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Vedení Ochranné služby PČR s pochopením přijalo Vaše znepokojení o skutečnosti, že jste nebyl informován o situaci z ledna 2023. (... ) A přijalo okamžité opatření spočívající ve včasném informování vedení Poslanecké sněmovny k zabránění opakování obdobné situace,“ píše šéf ochranné služby Jiří Komorous v omluvném dopise, který získal server iROZHLAS.cz. (k nahlédnutí na konci článku)

Sněmovní kancléř chce po policii vysvětlení. Neinformovala ho o nálezu kokainu na toaletě

Číst článek

Dopis adresoval Komorous ve čtvrtek vedoucímu kanceláře Poslanecké sněmovny Martinu Plíškovi. A to poté, co ochranná služba čelila několik dní kritice politiků, že vedení Sněmovny neinformovala o incidentu, kdy policisté našli na sněmovních toaletách kokain. Politici i vedení Sněmovny se o situaci dozvědělo až na základě zjištění serveru Seznam Zprávy.

Podle Komorouse se policistům nepodařil z kamerových záznamů určit konkrétní hříšník. Na chodbě se totiž v danou chvíli pohybovalo příliš mnoho lidí. „I přes následný zvýšený monitoring policisté již nezaznamenali obdobnou situaci. Věc byla proto uložena ad acta, neboť ve věci nedošlo ke spáchání trestného činu nebo přestupku a nebylo zjištěno protiprávní jednání,“ dodává Komorous.

‚Omluva je nutné minimum‘

Omluvný dopis, adresovaný kancléři Sněmovny Plíškovi už obdržela i její předsedkyně Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Ta na pátečním plénu označila za nepřijatelné, že policisté nikoho ve sněmovní budově o situaci neinformovali. Sama se o ní dozvěděla až začátkem týdne po novinářském dotazu.

„Omluva je v tomto případě pouze nutné minimum. Mně z pozice předsedkyně Sněmovny nepřísluší zasahovat do interních pravidel Ochranné služby, ale očekávám, že budou nastaveny takové postupy, aby se situace již neopakovala.“

Markéta Pekarová Adamová (předsedkyně Poslanecké sněmovny)

Podle Pekarové Adamové je proto omluva v tomto případě „pouze nutné minimum“. „Ihned poté, co jsem se o incidentu dozvěděla, jsem požádala vedoucího Kanceláře Poslanecké sněmovny (KPS) pana Plíška, aby si vyžádal zprávu o povaze a řešení této události. Ten je s panem ředitelem Komorousem v úzkém kontaktu,“ reagovala na dotaz serveru iROZHLAS.cz a Radiožurnálu.

Dodala, že jí z pozice předsedkyně Sněmovny nepřísluší zasahovat do interních pravidel Ochranné služby, ale čekává, že „budou nastaveny takové postupy, aby se situace již neopakovala“.

To ostatně v dopise přislíbil také ředitel Komorous. „Vedení Ochranné služby Policie České republiky přijalo okamžité opatření spočívající ve včasném informování vedení Poslanecké sněmovny k zabránění opakování obdobné situace,“ slibuje ředitel.

Ke kritice už dříve mluvčí ochranné služby Procházka uvedl, že spolupráci s orgány veřejné správy upravuje přímo zákon o Policii ČR, který stanovuje, že policie upozorní orgány veřejné správy „na skutečnosti, které se dotýkají jejich činnosti a mohou vést k ohrožení nebo porušení vnitřního pořádku a bezpečnosti“. K tomu ale podle něj v tomto případě nedošlo. Za policii se na plénu postavil i ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), který poslancům řekl, že policie v rámci svých postupů nepochybila.

Tomáš Pika, Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme