Policie se v kauze gripenů zajímá o poradenskou společnost

Bezpečnostní složky se zajímají o poradenskou společnost, která mohla sehrát roli při dojednávání nákupu stíhaček Gripen. Podle důvěryhodných zdrojů Českého rozhlasu jde o firmu Anglo-Czech Trading and Investment, kterou v říjnu roku 2000 založili dva britští občané.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Saab J-39 Gripen na letišti | Foto: SAAB-BAE Systems

Česká fáze vyšetřování možného uplácení kvůli gripenům začala už v červnu 2002. Ačkoliv se tehdy žádné důkazy o korupci nenalezly, po odvysílání reportáží švédské televize SvT bylo ale vyšetřování obnoveno. Mluvčí útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Alena Vokráčková se k tomu vyjadřuje jen obecně.

"Protože se ve věci objevila nová fakta, doposud neznámá a neprověřeněná, nová tvrzení zainteresovaných osob, proto policejní rada v prověřování věci pokračuje. S ohledem na neveřejnost trestního řízení nebylo další šetření a následné prověřování věci útvarem dříve prezentováno, aby nemohlo dojít ke zmaření prováděných úkonů," uvedla Vokráčová.

Chod zmiňované poradenské firmy řídili její čeští zástupci. Jedním z nich je Stanislav Profant. Muž blízký některým vlivným představitelům sociální demokracie v dobách, kdy stranu vedl Miloš Zeman. Do firmy vstoupil pár měsíců před klíčovým hlasováním parlamentu o stíhačkách. Kontaktu s Českým rozhlasem se vyhýbá.

Profant je zároveň členem Řádu maltézských rytířů. Velkopřevor řádu Karel Paar vysvětluje, že Profant nezastává žádnou funkci. "V řádu nemá funkci oficiálně. Žádnou. On tady pracoval nějaký čas také na ambasádě, dříve. Ale dneska na velkopřevorství funkci žádnou nemá," řekl Paar.

Mezi členy řádu také někteří čeští politici a vlivní podnikatelé. Čestným rytířem této charitativní organizace je také rakouský šlechtic Alfons Mensdorf-Pouilly. Právě toho švédské reportáže označily za jednu z ústředních postav údajné korupční aféry kolem nákupu a pozdějšího pronájmu stíhaček gripen. Čeští i rakouští představitelé a příznivci řádu jsou v častém kontaktu. Vazby zástupce britské zbrojovky BAe Systems pro Východní Evropu Mensdorfa-Pouilly do Česka dosud nebyly zřejmé.

Více podrobností o případu vysílal Radiožurnál v dnešním pořadu Pod kůži, jehož přepis si můžete přečíst zde.

Jan Hrbáček, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme