Policie šetří bezpečnostní prověrku českého velvyslance při NATO

Další český diplomat má problémy s bezpečnostní prověrkou. Protikorupční policie se začala zajímat o prověrku velvyslance České republiky při NATO Štefana Füleho. Radiožurnál už před časem informoval o tom, že civilní kontrarozvědka v roce 2002 upozornila vládu na 12 diplomatů a některých politiků, u kterých prověrka neproběhla standardním způsobem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Národní bezpečnostní úřad.

Národní bezpečnostní úřad. | Foto: Národní bezpečnostní úřad

Policie prověřuje, jestli Štefan Füle v minulosti neporušil zákon na ochranu utajovaných skutečností a nepokusil se zastínit okolnosti dvou dopravních nehod v Litvě, kde v minulosti působil. Mluvčí protikorupční policie Jana Moravcová informace Radiožurnálu potvrdila.

"My prověřujeme nakládání s utajovanými skutečnostmi na zastupitelském úřadu v Litvě, a sice v době, kdy byl tento muž velvyslancem. Kromě toho prověřujeme ještě dvě dopravní nehody pracovníků tohoto zastupitelského úřadu," uvedla Moravcová.

Informace o Füleho možných pochybeních dostal Národní bezpečnostní úřad na přelomu let 2002 a 2003. Úřad tehdy vedl ještě Tomáš Kadlec. Úřad prý informace prověřil a na nic nezákonného nenarazil. Na kontrarozvědku, která mohla informace pečlivě prověřit, se už ale NBÚ zpátky neobrátil.

Velvyslanec Füle Radiožurnálu řekl, že o policejním šetření nemá žádné informace. Není si prý vědom jakéhokoli pochybení.

"Ne, nevím o tom, ta věc je zcela v rukách NBÚ. Já jsem nebyl o tom žádným způsobem informován. Tam přišel jeden takový materiál a ten byl komisionálně vymazán tehdy z počítače - mám pocit, že o tom existuje i záznam."

Jan Hrbáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme