Policie si do budovy ČEZu přišla pro materiály k solárním elektrárnám

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) dnes v sídle ČEZu v Praze a v budově její dceřiné společnosti v Hradci Králové zkoumal materiály k solárním elektrárnám. Čeho konkrétně se vyšetřování týká, policie neuvedla. Podle zástupců ČEZu se jedná o podezření, v nichž je společnost poškozenou stranou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ČEZ (ilustrační foto)

ČEZ (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„Podle informací, které nám byly sděleny policií, tak policie prošetřuje podezření z trestné činnosti, která se týká oblasti fotovoltaických elektráren, díky které mohl být ČEZ poškozen,“ uvedla mluvčí společnosti ČEZ Barbora Půlpánová.

Podle jejího kolegy Ladislava Kříže přišli čtyři policisté z ÚOOZ do pražského sídla dnes v devět hodin ráno. Vyžádali si materiály k solárním elektrárnám, které pak přímo na místě začali zkoumat. Ze stejného důvodu policisté přišli i do dceřiné společnosti ČEZu v Hradci králové.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zásahu v ČEZu mluvili ve vysílání Radiožurnálu mluvčí společnosti Ladislav Kříž a redaktorka serveru Aktuálně.cz Zuzana Kubátová

„Policisté zasahovali i v sídle ČEZ Obnovitelné zdroje, což je naše stoprocentní dceřiná společnost, která provozuje obnovitelné zdroje včetně solárních elektráren, sídlí v Hradci, tam taktéž od rána policisté jsou a prověřují veškeré dokumenty,“ uvedl Kříž.

Mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták uvedl, že policisté provádějí „úkony trestního řízení“. „Jakékoli další informace poskytuje v současnosti výhradně Vrchní státní zastupitelství v Praze, které toto trestní řízení rozhoduje,“ dodal.

Ministr financí Jan Fischer svolává kvůli policejnímu zásahu mimořádnou dozorčí radu ČEZu, o termínu se však teprve rozhodne.

Jedná se o obchod s Amun.Re?

Publicista Miroslav Motejlek v rozhovoru pro Český rozhlas odhadoval, že zásah by mohl souviset s nákupem elektráren. Ty podle něj společnost za vedení svého bývalého šéfa Martina Romana pořizovala velmi draho.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zásahu policie v sídle ČEZu mluvil na Radiožurnálu publicista Miroslav Motejlek

„Je možné, že se zjišťuje, za kolik ČEZ vlastně nakupoval ty zdroje, a pak se to porovnává s těmi dalšími dostupnými údaji, které budou případně zabaveny u jiných firem,“ řekl Motejlek.

Poznamenal zároveň, že ČEZ je vůbec největším provozovatelem solárních elektráren v České republice a také největším příjemcem s tím spojené státní podpory.

Spekulaci o předražených elektrárnách považuje za pravděpodobnou příčinu vyšetřování i výkonný ředitel Aliance pro energetickou soběstačnost Martin Sedlák.

Přehrát

00:00 / 00:00

O možných příčinách vyšetřování v ČEZu mluvil na Radiožurnálu výkonný ředitel Aliance pro energetickou soběstačnost Martin Sedlák

„Útvar pro odhalování organizovaného zločinu nebyl příliš konkrétní, ale z těch informací, které se dostávají na veřejnost, vyplývá, že by se problém mohl týkat nákupu solárních elektráren v Ralsku a Mimoni, které – tak jak například naše organizace už na začátku tohoto roku opakovaně upozornila – ČEZ nakoupil za podstatně dražší cenu, než jak to tehdy předepisoval zákon,“ uvedl Sedlák.

Elektrárny v Ralsku a Mimoni ČEZ koupil od firmy Amun.Re za pět miliard korun. V minulosti se objevily spekulace, že za Amun.Re stojí lobbista Ivo Rittig, jednatel společnosti Martin Shenar to však popíral.

Český rozhlas, Nikola Bojčev, Martin Karlík, Veronika Neprašová, Vojtěch Kouřímský, Tereza Chlubná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme