Policie spouští speciální kampaň, která varuje před kapsáři

Supermarkety i další obchody jsou před Velikonocemi v obležení nakupujících. Nepozornosti některých zákazníků dokážou během chvilky využít zloději, kteří se do obchodních center v těchto dnech stahují. Policie proto dnes spouští preventivně informační kampaň ‘Obezřetnost se vyplatí‘, která má před kapsáři varovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Až do 3. dubna budou v supermarketech Albert a Tesco speciální hlídky, které zákazníky upozorní na nebezpečí kapesních krádeží. V rádiích také zazní k tomu připravený spot, vytištěné jsou i plakáty a letáky.

Právě obchody a také dopravní prostředky jsou podle policie častými terči kapesních zlodějů. Lidé jsou totiž méně pozorní a toho nepoctivci zneužívají. Stačí několik vteřin a neopatrný nakupující může přijít o peněženku, osobní doklady, mobilní telefon, ale také například o klíče od auta.

„Používají různé finty. Například si do ruky naskládají několik ramínek s oblečením, jako že si ho jdou zkoušet, a mezitím se na vás natlačí a okradou vás. Nebo si vybírají zboží, ptají se vás na něco - prostě se snaží nějakým způsobem odlákat vaši pozornost. Využijí tlačenice a vaší nepozornosti, že jste zaměřeni na výběr zboží a pak vám například vyberou kabelku, která je v košíku,“ popisuje Zuzana Pudrmanová z pražské policie.

Policie upozorňuje, že kapsáři kradou tak dokonale a nepozorovaně, že se okradený o chybějících dokladech či peněžence dozví často až mnohem později a na zcela jiném místě, než ke krádeži došlo. O pachateli a jeho popisu nemá obvykle ani potuchy.

Vyhnout se riziku, že se člověk stane cílem kapsáře, je nenosit doklady a peníze v zadních kapsách kalhot nebo na vrchu kabelek a tašek. Ideální je nenosit u sebe větší finanční hotovost. Případně nevybírat peníze z bankomatu předem, ale až v blízkosti místa nákupu. A největší chyba je mít napsaný PIN u platební karty.

Podle policejních statistik bylo v roce 2012 v České republice zaznamenáno přes 15 tisíc případů kapesních krádeží, z toho jen v hlavním městě Praha došlo k osmi a půl tisícům případů kapesních krádeží.

Nikola Bojčev, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme