Policie stíhá další skupinu lidí za korupci v armádě

Protikorupční policie obvinila před časem další skupinu podnikatelů z úplatkářství při výběrových řízeních. Tato skupina měla úmyslně zmanipulovat lukrativní zakázku na úklidové služby armádních objektů v Moravskoslezském a Olomouckém kraji.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úplatek

Úplatek | Foto: Rádio Praha

Vyšetřování asi největšího korupčního armádního skandálu, ve kterém je obviněno čtyřiapadesát lidí, se tak pomalu chýlí ke konci.

Mafie složená z podnikatelů, vojáků, ale také advokát a notáře, která chtěla z vojenského rozpočtu vytahat desítky miliónů korun. Tak zatím rozpletla čachry kolem stavebních a podobných zakázek v armádě policie.

Členové této organizované skupiny měli přitom svoje zdroje dokonce v nejvyšších vojenských kruzích a podle detektivů byli přesvědčeni, že si mohou dovolit téměř všechno.

Byli totiž například varováni, když se o jejich protizákonnou činnost začala zajímat vojenská kontrarozvědka. Protikorupční policie čerstvě obvinila dvanáct lidí, včetně dvou pražských právníků. Mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek informace Českého rozhlasu bez bližších podrobností potvrzuje.

"Mohu potvrdit, že tato záležitost je součástí rozsáhlého spisového materiálu, který zpracováváme už několik let. Každopádně v této věci už stíháme 54 osob, z toho 18 za zločinné spolčení. Výše zakázek dosahovali výše desítek miliónů korun. V současné době vyčíslujeme pomocí znalců konkrétní škodu," uvedl Skřepek.

Za nitky prý tahali Krajíček s Grézlem

Klíčovými osobami nově stíhané organizované skupiny úplatkářů jsou podle zjištění Českého rozhlasu Václav Krajíček z pražské společnosti Com-Tip a podnikatel Jan Grézl z Olomoucka.

Právě oni měli podle policie určit, které firmy získají zajímavou zakázku na úklid armádních objektů v Moravskoslezském a Olomouckém kraji. Jejich partnerem v uniformě byl podle detektivů dnes už bývalý ředitel Vojenské a ubytovací správy v Olomouci Marek Dvořák.

Policie je stíhá za porušování závazných pravidel hospodářského styku v organizované skupině. Mezi dalšími obviněnými figuruje i pražský notář Jan Hofmann nebo letitý armádní právník a dnes advokát Zdeněk Rusek - známý mimo jiné jako rozhodce z posledního dějství české arbitráže kauzy Diag Human.

Český Rozhlas proto kontaktoval doktora Ruska, kterého detektivové podezírají z účasti na manipulování výsledků výběrového řízení a chtěl znát jeho názor na argumenty policie.

"Já jsem v podstatě ani nezjistil, že je to Olomouc. Ani tam nikoho neznám. Fakt, že mne policie stíhá, je pravda," řekl Rusek.

Další obviněný právník - pražský notář Jan Hofmann - se vyjádřit odmítl. Pojďme si tedy pro větší přehlednost úplatkářský případ z armády zrekapitulovat.

Korupce ve velkém

Do korupčního skandálu je zapleteno celkem čtyřiapadesát lidí - armádní úředníci, stavitelské a úklidové firmy, v některých případech i právníci. Všechny podezřelé kontrakty se odehrály v rozmezí let 2004 až 2006. V zatím poslední vlně byli obviněni představitelé společností Austis, Com-Tip, Inzet, Natural Mystic a RedCom.

Policie v minulosti stíhala i zakladatele stavební firmy Navatyp, úzce napojenou na pražský magistrát, Richarda Navrátila. Jeho stíhání ale zastavila kvůli tomu, že zemřel. Úplatkářství měly podle detektivů zakrýt především nadhodnocené rekonstrukce zchátralých kasáren. Opravy ale neměly probíhat podle potřeb vojáků, ale spíš měly být přizpůsobeny výši zisků aktérů korupčního skandálu.

Detektivové tvrdí, že úplatkáři byli přesvědčeni, že si mohou dovolit téměř všechno. Při rozdělování zakázek například losovali za pomoci magnetů, které zajistily, aby byly z losovacího zařízení vybrány obálky předem dohodnuté společnosti.

Policii při vyšetřování hodně pomohli někteří úředníci, kteří si průběh pochybných výběrových řízení nahrávali. Zhruba do konce roku by se obvinění lidé mohli seznámit s trestními spisy a počátkem příštího roku by mohly na státní zastupitelství dorazit první návrhy na obžalobu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Protikorupční policie obvinila před časem další skupinu podnikatelů z úplatkářství při výběrových řízeních. Téma pro reportéra Jana Hrbáčka.

Mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek dodává, že už by se okruh čtyřiapadesáti obviněných v armádním korupčním skandálu rozšiřovat neměl.

"My jsme v této souvislosti hodně pokročili, neočekáváme, že bychom obviňovali nějaké další osoby. V tuto chvíli doplňujeme od státního zástupce ještě nějaké další úkony?" upřesnil Skřepek.

Rozsahem se jedná o zatím v České republice největší odhalenou skupinu lidí podezřelých z úplatkářství. Jak už jsme uvedli, podezřelí policii usnadnili vyšetřování nejen tím, že si některá jednání nahrávali. Ale celkem nepokrytě si pokyny o tom, která firma má výběrové řízení vyhrát, sdělovali telefonem nebo e-mailem.

Armáda má se zakázkami, ve kterých vybírá služby nebo produkty, vůbec potíž. Vzpomeňme například podezření z korupce při pokusu o nákup stíhacích letounů. Český rozhlas před prázdninami upozornil také na podivný nákup osobních vozidel pro Vojenské zpravodajství.

Podrobnosti o případu si můžete poslechnout v pořadu Pod kůži, který Radiožurnál vysílá krátce po půl třetí.

Jan Hrbáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme