Policie stíhá kvůli metanolu 45 osob, Čaniga z Likérky Drak už mezi nimi není

Trestní stíhání v metanolové kauze vede policie proti 45 lidem, 12 z nich drží ve vazbě. Zastavila ho však v případě jednatele Likérky Drak Pavla Čanigy, podle státního zástupce oslabily podezření vůči němu další výpovědi. Vyšetřování metanolové kauzy se stěhuje z celé republiky do Zlína.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie přivádí  k Okresnímu soudu ve Zlíně jednatele Likérky Drak  Pavla Čanigu

Policie přivádí k Okresnímu soudu ve Zlíně jednatele Likérky Drak Pavla Čanigu | Zdroj: ČTK

Čanigu policisté původně obvinili z toho, že si na černém trhu zajistil denaturovaný líh, ze kterého měl někdo vyrobit alkohol kontaminovaný metanolem. Policisté a inspektoři pak lahve našli ve skladu zlínské Verdany.

Vše se ale mělo podle Roberta Sedlaříka, stíhaného jednatele distribuční firmy, i podle zástupce firmy Vapa Žeranovice, odehrát bez vědomí Pavla Čanigy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Aktuality zlínských kriminalistů v metanolové kauze přiblížil v Dopoledním Radiožurnálu Petr Sehnoutka

„K výrobě téměř 12 tisíc lahví kontaminovaného alkoholu opatřených etiketami a kolky Likérky Drak a v obalech Likérky Drak došlo podle výpovědi jednatele společnosti VAPA Žeranovice v tomto podniku bez vědomí představitele společnosti Likérka Drak,“ potvrdil státní zástupce Roman Kafka.

Není však vyloučeno, že kriminalisté Čanigu opět obviní. Zároveň se očekává, že počet obviněných ještě stoupne, podle Kafky odhadem o 15 až 20 lidí.

Z trestného činu obecného ohrožení jsou stíháni tři lidé, dalším stejná kvalifikace ještě hrozí. Většina osob je stíhána pro ohrožování zdraví závadnými potravinami.

Přehrát

00:00 / 00:00

O obviněních v etanolové kauze mluvil na Radiožurnálu Roman Kafka, zlínský státní zástupce

Zlínští kriminalisté převzali případy z Olomouckého, Jihomoravského, Moravskoslezského, Karlovarského či Libereckého kraje, chystají se také na kauzy z Plzeňského, Jihočeského či Královéhradeckého kraje. Jde celkem o 28 dílčích případů, na kterých v současné době pracuje 20 policistů.

„Pětačtyřicet osob je obviněných do současné doby. Není to konečný počet, neboť prověřování i nadále probíhá v šíři celé republiky, tedy nejenom u nás, ve Zlínském kraji, byť jsme už některé větve sloučili a chystají se ke sloučení další větve,“ řekl Radiožurnálu náměstek zlínského krajského ředitele pro službu kriminální policie a vyšetřování Jindřich Kučera.

Přehrát

00:00 / 00:00

O metylalkoholové kauze mluvil ve Stalo se dnes na Radiožurnálu Jiří Zemek, dozorující státní zástupce v Moravskoslezském kraji

Podle Jaroslava Sýkory z ostravského Krajského státního zastupitelství to pomůže vyšetřování: „Když jsou určité souvislosti, aby tu věc vyšetřoval a dozor konal jeden člověk, jeden tým. Má to velký význam pro shromáždění důkazů.“

Jiří Zemek, dozorující státní zástupce v Moravskoslezském kraji ve Stalo se dnes na Radiožurnálu řekl, že jádro kauzy je v Opavě. I podle něj počet obviněných ještě poroste.

V olomoucké nemocnici leží další muž intoxikovaný metanolem

Číst článek

Policisté zároveň potvrdili 33 potvrzených obětí otráveného alkoholu.

Pavel Sedláček, Martin Křížek, Tereza Janouškovcová Bartůňková, Lucie Maňourová, Petr Sehnoutka, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme