Policie stíhá mladíka propagujícího na Facebooku nacismus

Facebook, Twitter a další podobné servery jsou pro policii dalším místem, kde můžou pátrat po nekalé činnosti. Důkazem toho je i dnešní oznámení agentury ČTK. Podle ní policie stíhá dvaadvacetiletého mladíka z Hodonínska za propagaci nacismu právě na nejoblíbenější sociální síti Facebook. Na svém profilu shromažďoval fotky a videa s fašistickou tématikou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sociální síť Facebook | Foto: Tomáš Adamec

Kromě toho linkoval mladý muž odkazy na klipy neonacistických hudebních skupin a extremistických organizací. Své odkazy komentoval pozitivně, ve statusech psal o zážitcích z demonstrací.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s Petrem Krčmářem z Root.cz o sociální síti

Podle šéfredaktora serveru Root.cz Petra Krčmáře by bylo těžké obvinit mladíka z toho, že „pouze“ zveřejňoval odkazy. „Projevoval ale pozitivní vztah k hnutí a tím porušil zákon,“ myslí si.

Jak také říká, na internetu se objevuje mnoho kriminality, co se však týče sítě Facebook, je to jeden z prvních případů.

„Policie má oddělení, které se zabývá počítačovou kriminalitou, ale takovéto věci se objevují spíše tak, že ji na ně někdo upozorní,“ vysvětluje Krčmář, jak policisté obvykle odhalují podobné nekalosti. „Na Facebook má také každý možnost upozornit správce,“ dodává.

Krčmář také varuje, že ačkoliv si lidé myslí, že obsah sdílejí jen s přáteli, není tomu tak. „Jedná se jednoznačně o veřejné vystupování. Znám několik lidí, kteří na Facebook napsali, že šéf je idiot, ten se to během dne dozvěděl a druhý den neměli práci. Informace mezi přáteli na sociální síti nejsou tak uzavřené,“ tvrdí.

„Jsou dva druhy pravidel,“ upozorňuje šéfredaktor Root.cz, „pravidla daná poskytovatelem, která drtivá většina lidí nečte a taky je porušuje, a platí i klasické zákony. Pokud by na Facebook někdo nahrál dětskou pornografii, dopouští se porušení zákona,“ uzavírá Petr Krčmář.

Václav Sochor, Mariana Zapotilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme