Policie stíhá vrchního radu celníků za miliardový únik

Aféra s nechvalně proslulým půlmiliardovým celním únikem při ropných obchodech společnosti M5 po pár letech vyústila v trestní stíhání šestapadesátiletého vrchního celního rady. Pracovník Generálního ředitelství cel z Prahy je podezřelý, že na přelomu let 2001 a 2002 nijak neřešil celní dluh jihlavské firmy, přestože na něj byl upozorněn.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

silniční kontrola | Foto: Trutnov

Jak Radiožurnálu řekla Jana Moravcová z Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality, vrchní celní rada je od 6. dubna stíhán za maření úkolu veřejného činitele z nedbalosti.

"Tento celní dluh již v době, kdy mu případ byl přidělen, činil zhruba sto milionů korun. Celková škoda následně vystoupila až na přibližně půl miliardy. V případě prokázání viny hrozí obviněnému trest odnětí svobody až na tři léta," uvedla Moravcová.

Za půlmiliardový celní dluh firmy M5, která dovážela do Česka motorovou naftu a benzin, byli už v roce 2002 obviněni podnikatel Radovan Krejčíř a další dva muži. Nelegální činnosti se dopouštěli od listopadu 2001 do ledna 2002.

Policie míní, že zneužívali povolení nezajišťovat celní dluh. To znamená, že nemuseli hned na hranicích hotově platit clo. Přitom je nejistila třetí osoba, například spediční firma či banka. Zákon takové povolení umožňuje, ale celní dluh musí být uhrazen do deseti dnů. Obvinění ale dluh nespláceli.

Naděžda Hávová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme