Policie stíhá 44 lidí za schvalování a podporu ruské invaze, oproti situaci před měsícem jde o nárůst

Případy nenávistných projevů, schvalování či podpory válečné invaze Ruské federace. Policie se od počátku války na Ukrajině zabývala více než tisícem podnětů, aktuálně stíhá nebo sdělila obvinění celkem čtyřiačtyřiceti lidem. Dvojnásobek podobných případů je pak podle policejního mluvčího Ondřeje Moravčíka ještě v řešení.

Praha (Aktualizováno: 19:59 25. 10. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nádraží Břeclav, opatření proti migraci

Policie aktuálně řeší necelé tři stovky případů s příznakem Ukrajina (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Prověřovali jsme více než tisíc podnětů, 83 z nich jsou trestní věci týkající se nenávistných projevů, schvalování či podpory válečné invaze Ruské federace,“ přiblížil serveru iROZHLAS.cz policejní mluvčí Ondřej Moravčík.

Ukrajinští uprchlíci nahlásili desítky válečných zločinů. Pomáhá jim online dotazník české policie

Číst článek

Podle něj už policie zahájila se 44 lidmi trestní stíhání nebo jim bylo ve zkráceném přípravném řízení sděleno podezření ze spáchání trestného činu. „Drtivá většina případů se týká projevů, které byly prezentovány nebo komunikovány prostřednictvím sociálních sítí,“ upřesnil mluvčí ministerstva vnitra Ondřej Krátoška.

Oproti minulému měsíci jde o mírný nárůst. To policie evidovala 76 případů a obvinění sdělila 40 lidem.

Obecně pak podle Moravčíka policie vyšetřuje 277 případů s označením „Ukrajina“. Do této kategorie řadí obecně všechny přestupky a trestné činy, které se váží ke jmenovanému tématu. „Převládají trestné činy majetkového charakteru,“ upřesnil Moravčík.

Stíhání podle zákona

Na možnost trestního stíhání lidí, kteří budou schvalovat ruskou invazi na Ukrajinu, upozornil krátce po zahájení ruské agrese nejvyšší státní zástupce Igor Stříž.

Stíhání je podle něj možné na základě dvou paragrafů – 365 a 405. Tedy schvalování trestného činu a popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia.

„Pokud by někdo veřejně – včetně demonstrací, prostoru internetu nebo sociálních sítí – vyjadřoval souhlas s útoky Ruské federace na Ukrajinu nebo v této souvislosti vyjadřoval podporu nebo vychvaloval čelné představitele Ruské federace, mohl by za jistých podmínek čelit i trestněprávní odpovědnosti,“ uvedl k tomu nejvyšší státní zástupce v tiskové zprávě.

Nejvyšší státní zastupitelství upozorňuje občany, že některé veřejné projevy podpory a souhlasu s útoky Ruské federace na Ukrajinu mohou být posouzeny jako trestný čin. Více v tiskové zprávě: verejnazaloba.cz/nsz/informace-…

08:00 – 26. 02. 2022

848 3870

Tomáš Pika Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme