Policie eviduje 62 případů schvalování ruské invaze na Ukrajinu, 26 už předala k trestnímu stíhání

Celkem 201 případů oznámení v souvislosti s tématem Ukrajiny aktuálně řeší Policie České republiky. Podle jejího mluvčího Ondřeje Moravčíka se pak zhruba třetina z nich týká schvalování ruské invaze na Ukrajinu. „Celkem 26 případů je ve fázi trestního stíhání konkrétní osoby,“ doplňuje mluvčí pro server iROZHLAS.cz.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie ČR, ilustrační foto

Jak už dříve serveru iROZHLAS.cz Moravčík vysvětlil, počty oznámení rostou po desítkách denně | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Evidujeme celkem 201 případů, které mají takzvaný příznak Ukrajina. S tím, že v 62 případech se jedná o schvalování invaze, případně obdobné glorifikování postupu ruských vojsk,“ popsal serveru iROZHLAS.cz mluvčí Policejního prezidia Ondřej Moravčík.

Podle něj opět stoupl i počet trestně stíhaných osob v souvislosti s tématem Ukrajiny. „Celkem 26 případů je ve fázi trestního stíhání konkrétních osob,“ doplnil. Přitom na začátku dubna bylo stíháno jen devět lidí.

Jak už dříve serveru iROZHLAS.cz Moravčík vysvětlil, počty oznámení rostou po desítkách denně. Policisté je postupně procházejí a vyhodnocují podle závažnosti.

Podle policie se většina oznámení týká nenávistných příspěvků na sociálních sítích, schvalování ruské agrese, ale i graffiti a zničených fasád.

Na možnost trestního stíhání v souvislosti se schvalováním ruské invaze na Ukrajinu poukázal už na začátku války nejvyšší státní zástupce Igor Stříž.

„Pokud by někdo veřejně – včetně demonstrací, prostoru internetu nebo sociálních sítí – vyjadřoval souhlas s útoky Ruské federace na Ukrajinu nebo v této souvislosti vyjadřoval podporu nebo vychvaloval čelné představitele Ruské federace, mohl by za jistých podmínek čelit i trestněprávní odpovědnosti,“ uvedl k tomu nejvyšší státní zástupce v tiskové zprávě.

Tomáš Pika Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme