Po policejní razii prověří Středočeský kraj smlouvy v nemocnicích a sociálních zařízeních
Středočeský kraj zkontroluje dodavatelské smluvní vztahy ve svých sociálních zařízeních a nemocnicích. Důvodem je podezření na manipulace s veřejnými zakázkami v pražských nemocnicích, která se podle policie týká i devíti sociálních zařízení ve Středočeském kraji. Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová z ANO zároveň odmítla, že by její sestra měla jakýkoli vliv na krajskou politiku.
„Vzhledem k závažnosti případu hodlám iniciovat také kontrolu smluvních dodavatelských vztahů ve všech krajských nemocnicích a zbývajících sociálních zařízeních,“ oznámila v pondělí středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová z ANO na tiskové konferenci, kterou sledoval i Radiožurnál.
Limuzínou až na Zemanovu inauguraci. Proč měli hlavní podezřelí z kauzy Bulovka VIP vstup na Hrad?
Číst článek
Zdůraznila, že nikdo z jejího týmu včetně jí samotné není objektem policejního vyšetřování ani není jinak do případu zapojen. Její sestra Pavlína Kuncová byla podle ní jen podat na policii vysvětlení.
„Sestra mi po telefonu oznámila pouze to, že byla podat vysvětlení, bude svědkem v případu a plně spolupracuje s policií,“ uvedla Pokorná Jermanová. A zároveň odmítla, že by její sestra měla v kraji jakýkoli vliv.
„Pozici krajské manažerky, což v hnutí ANO není politická, ale organizační funkce, nezastává déle než tři roky,“ poznamenala.
„Spekulace, že by sestra měla jakýkoli politický vliv ve Středočeském kraji, zásadně omítám. Není součástí mého týmu, nemá žádný vliv ani na krajskou politiku, ani na chod středočeského krajského úřadu,“ dodala.
Neměla by problém
Radní pro sociální věci Aneta Heřmanová (ČSSD) potvrdila, že vyšetřování se týká devíti příspěvkových organizací v sociální oblasti. O které přesně jde, nechtěla říci. Nikdo ze zástupců těchto zařízení podle ní nebyl obviněn. „Mám důvěru v nezávislost a profesionalitu naší policie. Ujišťuji vás, že ze strany mé ani lidí z mého týmu nedošlo k žádnému pokusu o ovlivňování vyšetřování živého případu,“ uvedla Pokorná Jermanová.
Podle radního pro zdravotnictví Roberta Bezděka (ANO) začal kraj nezávisle na případu sbírat některé informace v nemocnicích, aby vyhodnotil, jak jsou poskytovány služby a dodávky materiálu.
Soud po policejní razii uvalil vazbu na podnikatele Horáčka a exšéfku Bulovky Vrbovskou
Číst článek
V kauze manipulací se zakázkami policie obvinila mimo jiné podnikatele Tomáše Horáčka. Pokorná Jermanová v pondělí prohlásila, že se s ním nikdy nesetkala a považuje za nepřípustné, aby se zaštiťoval jejím jménem. Kromě Horáčka čelí obvinění dalších osm lidí, mezi nimi podle médií například ředitel Nemocnice na Bulovce František Novák, bývalá ředitelka nemocnice Andrea Vrbovská nebo ředitel Nemocnice Na Františku Robert Zelenák. Horáčka a Vrbovskou poslal soud do vazby, zbylí obvinění jsou stíháni na svobodě.
Předseda opozičního klubu za STAN Věslav Michalik poukázal na to, že Horáčkova firma První chráněná dílna získala podle serveru iRozhlas.cz za poslední dva roky na státních zakázkách 650 milionů korun.
„Pokud chce paní hejtmanka prověřit smlouvy, bylo by dobré, aby zjistila, kolik smluv s První chráněnou dílnou bylo podepsáno v době, kdy za domovy důchodců byla zodpovědná paní radní (Jaroslava) Němcová z hnutí ANO. A taky by měla nechat prověřit, zda byly s touto organizací podepsány nějaké smlouvy v době, kdy se resortu zdravotnictví ujal pan radní Bezděk, rovněž z hnutí ANO,“ uvedl Michalik. Tvrdí, že kdyby byl u veřejných zakázek limit, jak prosazovali STAN, hejtmanka by dnes neměla problém.
Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu zasahovali od čtvrtka na desítkách míst v Praze a ve středních Čechách. Policisté prověřují veřejné zakázky například na ostrahu objektů, dodávku hygienických potřeb nebo pořízení osobních automobilů.